Článek
„Nožičky někdy bolí 99 procent dětí. Dospívající zase trpí růstovými bolestmi pánve nebo páteře, to je normální,“ mírní obavy rodičů lékař. „Varovný příznak ale je, pokud to bolí v noci a budí to dítě pravidelně ze spaní.“
Na otázku, proč se zhoubné onemocnění objeví, už ale tak jasnou odpověď nemá. Mezinárodní studie dokonce ukázala, že v Africe je výskyt leukémie o něco nižší než v Evropě nebo ve Spojených státech.
„Platí, že čím rozvinutější společnost, tím víc dětské leukémie,“ konstatuje přednosta Kliniky dětské hematologie a onkologie v pražském Motole. „Možná v tom hraje roli, že děti nadměrně chráníme, a tak se jim hůř vyvíjí imunita.“
Na tohle téma před rokem zveřejnil britský list The Guardian výzkum onkologa Mela Greavese, který tvrdí, že akutní leukémii v dětství způsobuje kombinace genetické mutace a nedostatek dětské infekce.
„Jeho hypotézu dosud nikdo nevyvrátil,“ komentuje mediálně vděčný výzkum profesor Starý. „Uvažuje se o přípravě ústně podávané očkovací látky pro malé děti ve formě mikrobů,“ dodává.
Nadějné novinky
K novým objevům dochází i přímo na poli léčby. Zatímco během minulých třiceti let nedošlo k objevu nové léčebné látky a vzrůst úspěšnosti léčby vyplýval pouze v sofistikovanějším používání těch stávajících, nyní stojíme na prahu dalšího zlomu.
„Teď se povedlo zavést několik nových léků a probíhá experimentální studie, jestli tyto léky nahradí a doplní ty staré,“ říká přednosta, podle kterého jde i o to snížit utrpení dětí během léčby a pozdější vedlejší účinky.
Právě experimentální výzkum často znesnadňuje byrokracie. S financováním studií kromě státu často pomáhají nadace, jako je Kapka naděje nebo projekt 1000 statečných. Díky nim lékaři po dobu pěti let sledovali malé pacienty a zjistili, že testy krve lze změřit zbytek nemoci v těle dřív, než ještě propukne v takzvaný návrat nemoci.
„Jsme schopni nalézt leukemickou buňku mezi milionem,“ upřesňuje Jan Starý. V případě dětských onkologických a hematologických onemocnění jde často doslova o dny. „Začneme reagovat hned na první známky navrácení nemoci a můžeme lépe zasáhnout.“
Má pacient při návratu nemoci ještě šanci? Jak se lékař připravuje na rozhovor s rodiči, kterým umírá dítě? A co můžeme udělat pro to, abychom nebezpečí podobného onemocnění u dětí i dospívajících odhalili včas?
Podívejte se na celý rozhovor v úvodním videu.