Článek
Cizinci si nebudou moci koupit už existující dům na Novém Zélandu. Novozélandská vláda uzákoněním zákona reaguje na zvýšení cen nemovitostí, které v některých oblastech stouply v posledních čtyřech letech o více než 75 procent. Vláda tak chce zabránit tomu, aby Novozélanďané byli nájemníky ve své vlastní zemi. Zákon se netýká pouze Australanů a Singapurců.
Podle ministra financí Davida Parkera by zákon mohl pomoci k dosažení dostupnějšího bydlení pro místní obyvatele. Pro server The Guardian dále řekl, že by „poptávka na novozélandském trhu měla být určována Novozélanďany a ne přistěhovalci. Novozélanďané, kteří platí daně, přispívají k chodu ekonomiky a mají rodiny, by neměli být upozaděni kvůli movitějším cizincům.“
Podle průzkumů má na Novém Zélandu vlastní bydlení pouze čtvrtina obyvatel, v roce 1991 to přitom byla polovina obyvatel. V posledních pěti letech navíc stoupl počet bezdomovců, někteří obyvatelé jsou nuceni bydlet v autech, garážích nebo pod mostem.
Zákon podle Deutsche Welle stále umožňuje cizincům nákup nově postavených bytů. Politici doufají, že zákon donutí stavební firmy k výstavbě menších, rodinných domků. Mimo to je součástí zákona výstavba sta tisíc dostupných domů do deseti let a posílení trhu se sociálním bydlením o šest tisíc čtyři sta bytů ve čtyřech letech.
Opozice s novými pravidly nesouhlasí
Podle ekonoma Shamubeela Eaquba zákon problém neřeší. Výstavba menších a dostupnějších domů není pro stavební firmy přínosná tak jako domy v hodnotě sta miliard korun. Opoziční národní strana, za jejíž vlády v roce 2016 zažíval prodej pozemků a domů cizincům boom, označila zákon za xenofobní, zákaz investovat zahraničním investorům pak podle nich oslabí novozélandskou ekonomiku.
Časopis Economist v roce 2017 vyhlásil Nový Zéland jako zemi s nejnedostupnějšími cenami domů na světě. Podle The Guardian si cizinci Nový Zéland vybírají kvůli tomu, že jde o místo, na kterém je nepravděpodobný jaderný nebo teroristický útok, popřípadě občanský konflikt.