Článek
Americké Pulitzerovy ceny se udělují více než 100 let a nejen v kategorii žurnalistiky, ale také literatury, fotografie a hudby. Kolumbijská univerzita, která Pulitzerovy ceny udílí, vyzdvihuje zejména příběhy ze Spojených států, ze života Američanů. A letos nezvykle - skrze videokonferenci.
Ceny se měly původně udílet 20. dubna, kvůli koronavirové pandemii, která v té době na Spojené státy udeřila, se ceremonie posunula. „Více než jindy, tato doba jen podtrhuje úlohu žurnalistiky a její službu lidem,“ okomentovala situaci Dana Canedyová, novinářka ze společnosti Pulitzerových cen.
„Novinařina se nikdy nezastavuje,“ řekla v průvodní řeči při oznamování vítězů Canedyová při vyjmenovávání formujících událostí světové novinařiny: od španělské chřipky, přes světové války až po dnešní koronavirovou krizi. „Je to výzva pro nás pro všechny,“ dodává.
Kdo letos sbírá Pulitzery?
V kategorii investigativní novinařiny zvítězil reportér The New York Times Brian M. Rosenthal za odhalení praktik newyorských taxikářů. Porotu zaujaly série článků o klimatických změnách od redaktorů The Washington Post. Ocenění byli také repotéři z The Seattle Times za odhalení konstrukčních vad Boeingu 737 MAX.
Minulý rok podle ocenění táhla ekologická témata, rasové i finanční nerovnosti ve Spojených státech, ale i politické boje v zahraničí. V kategorii fotky zvítězili fotografové agentury Reuters za reportáže z Hongkongu. Mezinárodní kategorii ovládli novináři z New York Times o textech z Putinova Ruska.
.@Reuters photographs of the Hong Kong protests wins #Pulitzer Prize in Breaking News Photography pic.twitter.com/HIIlFJZUtj
— PR Team at Reuters (@ReutersPR) May 4, 2020
Svoji vlastní kategorii má už i audio. Nejlepší podcast za minulý rok byly podle Kolumbijské univerzity audioreportáže This American Life: The Out Crowd. Zvuky přímo od mexické hranice, kam nejvýrazněji dopadá politika Trumpovy administrativy.
Svět literatury už podruhé za tři roky ovládl Colson Whitehead. Po úspěšném románu Podzemní železnice, kterou přijel v roce 2018 představit do Prahy na Festival spisovatelů, autor opět dosáhl na Pulitzera s novinkou The Nickel Boys.
.@BenTaub91 has won a #Pulitzer Prize for his devastating account of a man who was kidnapped, tortured, and deprived of his liberty for more than a decade at Guantánamo Bay. https://t.co/gfDDnfKJcl
— The New Yorker (@NewYorker) May 4, 2020
Jak to bylo loni?
V loňském roce newyorská Kolumbijská univerzita ocenila například redakci Pittsburgh Post-Gazette za reportáže během masakru v tamní synagoze. Nebo investigativní novináře Matta Hamiltona, Harriet Ryanovou a Paula Pringla z Los Angeles Times za odhalení kalifornského gynekologa, který zneužil stovky mladých dívek v průběhu pětadvaceti let.
Literární kategorii ovládl spisovatel Andrew Sean Greer za román Less. Satirická kniha mladého autora vypráví o hrdinovi Arthurovi, který putuje světem a objevuje, co je za pojmy láska, vztahy nebo stárnutí.
Proč Pulitzerova?
Američan Joseph Pulitzer, rodák z Makó (dnešního Maďarska), po kterém se jmenuje nejprestižnější novinářské ocenění, sám stál u zrodu moderní žurnalistiky. Jiné, než by ale dnešní čtenář očekával. Vedle jeho největšího konkurenta Williama Hearsta byl totiž Pulitzer průkopníkem bulvární novinařiny.
V roce 1883 koupil Joseph Pulitzer deník New York World a udělal z něj noviny, ve kterém vycházely ty nejsenzačnější zprávy. List se zabýval sociálními tématy a líčil konkrétní příběhy ze života. Ale Pulitzerovi novináři se pouštěli také do „politicky agresivní“ novinařiny. To dalo základ dnešní investigativní žurnalistice. Pulitzer odkázal jmění Kolumbijské univerzitě, která od roku 1917 udílí cenu jeho jménem.