Článek
Írán na svém území zaznamenal přes 20 000 nakažených. Počty stoupají také v Německu, jež eviduje dalších 2705 nemocných, rekordní nárůst případů zaznamenalo Švýcarsko.
Čína naopak již třetí den za sebou potvrdila nákazu jen u několika desítek lidí, kteří do země přijeli ze zahraničí. Japonsko a Írán však i přes rostoucí statistiky hovoří o zrušení ochranných společenských opatření.
Od počátku jejího šíření na přelomu roku se už nákaza koronavirem SARS-CoV-2 potvrdila u více než 278 000 lidí po celém světě, uvedla agentura AP. Více než 11 000 infikovaných již zemřelo, zatímco další stamiliony lidí nyní kvůli snaze zastavit globální pandemii čelí povinné izolaci. Podle francouzského deníku Le Monde už je co největší omezení společenského života žádáno po téměř miliardě obyvatel planety.
V Itálii, která je nejhůře zasaženou evropskou zemí, se dnes počet mrtvých s nákazou koronavirem zvýšil o 793. Obětí pandemie je tak v zemi už 4 825. Počet potvrzených případů nákazy nemocí COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, se za posledních 24 hodin zvýšil o více než 6 000 na 53 578.
Ve Španělsku počet obětí nemoci COVID-19 vzrostl na 1326. Nová bilance je o 324 případů vyšší než ta páteční, kdy bylo hlášeno 1002 úmrtí.
Co do počtu lidí, u nichž se v této zemi prokázala přítomnost koronaviru, je Španělsko v globálním srovnání třetí za Čínou a Itálií. V Číně už je ovšem skoro 72 000 z celkových více než 81 000 pacientů označováno za uzdravené, zatímco ve Španělsku je takto hodnoceno jen přibližně 1600 případů.
Německý Institut Roberta Kocha (RKI) ohlásil kromě nově nakažených také 16 dalších úmrtí spojených s virem SARS-CoV-2. Podle některých zdrojů je však v zemi o několik tisíc nemocných více než 16 662, jež uvádí RKI. Rekordní nárůst o 1273 nakažených dnes ohlásilo Švýcarsko.
Bilance obětí ve Francii za poslední den stoupla o 112, celkem nákaze podlehlo 562 lidí. Potvrzených případů je 14 459. První úmrtí na nemoc z koronaviru dnes zaznamenaly úřady v Bosně a Finsku.
Íránské úřady ohlásily úmrtí dalších 123 lidí, čímž jejich celkový počet vystoupal na 1556. Ačkoliv se jedná o jednu z nejhůře zasažených zemí na světě, místní prezident Hasan Rúhání dnes prohlásil, že dosavadní opatření omezující pohyb lidí budou v platnosti jen asi dva až tři týdny, protože pak epidemie podle předpokladů odezní.
Nákaza se dále šíří i v řadě dalších asijských zemí. Tchaj-wan, Indonésie, Malajsie a Filipíny dnes kromě dalších infikovaných pacientů konstatovaly úmrtí několika lidí nakažených SARS-CoV-2.
Obavy z dopadů epidemie nemoci COVID-19 rostou v Africe. První úmrtí dnes zaznamenala Burkina Faso a Mauricius, Angola a Eritrea pak oznámily první výskyt viru na svém území.