Článek
Výsledek snahy zlepšit práci s mládeží? Zatím především pořádná ostuda, spousta emocí kolem a jeden odepsaný trenér.
Předem kritizovaný nápad hrát v dorostenecké i juniorské extralize bez ohledu na výsledek o čtvrtý bod v prodloužení či případných nájezdech, přinesl českému hokeji skandál hned zkraje sezony. Junioři Vsetína si o víkendu na popud trenéra nechali v Přerově dát schválně gól na 0:5, aby nezačali nastavení v oslabení a měli v bitvě o bonusový bod větší šanci uspět.
Svaz za to exemplárně trestá trenéra i klub. Vsetín musí zaplatit pokutu 80 tisíc korun, trenér Juraj Jurík má na devět měsíců zastavenou činnost. Podmíněný trest na měsíc pak vyfasovali i brankář Jakub Málek a útočník Jan Vašenka.
„Je to selhání trenéra a celé organizace. Chceme vychovávat hráče k fair play a ne je aktivně zapojovat do těchto věcí,“ cituje ředitele extraligy a člena disciplinárky Josefa Řezníčka deník Sport, který o aféře jako první informoval. Řezníček podle Sportu dodává, že ač se zdají tresty jako exemplární, jsou podle disciplinárního řádu na spodní hranici. Prý padaly i návrhy, aby byl Vsetín z extraligy juniorů rovnou vyloučen.
Anketa
Klub i trenér Jurík mají čtrnáct dnů na to, aby se proti přísnému verdiktu odvolali. Postavili se za ně i zástupci Přerova.
Celou frašku navíc dokonale dokresluje fakt, že svaz bezprostředně po udělení tvrdých trestů pravidlo o prodloužení v pondělí výrazně upravil. Aby si týmy nenechávaly dávat schválně góly i nadále, nebudou se od pondělí udělené tresty ze základní hrací doby do prodloužení přenášet.
„Celé to vzniklo z nešťastného pravidla. Teď to vypadá, že jsme nejhorší my. Kdyby tahle branka nepadla v našem zápase, stane se to v jiném. Jsme z toho zaskočení a zklamaní. Nikdo neměl úmysl něco znevážit. Hrajeme soutěž, ze které se sestupuje a hráči jsou nabádáni k tomu, aby bojovali o každý bod. Vědělo se, že se od šedesáté minuty hraje o další bod,” říká Seznamu šéf vsetínského klubu Daniel Tobola.
„Jsou teď dva tábory. Někteří říkají, že je to nepřijatelné, nefér a špatná výchova hráčů. Jiní trenéři zase říkají, že by to udělali také. Byl to taktický prvek, abychom z minima vytěžili maximum a získali bod. Nikoho jsme nezbili, nikomu jsme nenadávali a nikoho jsme nepřemlouvali, aby něco udělal. Bohužel to tak je, disciplinární řád nějak hovoří a my teď musíme řešit, jestli existují možnosti, jak tresty zmírnit.”
Sám trenér Juraj Jurík se k situaci zatím nechce vyjádřit.
„Znám ho, je to férový chlap. Nic neudělal, nikomu neublížil. Je to prostě nešťastná situace a krutý trest. Jak pro klub, tak pro trenéra,” dodává Tobola.
Celý incident, který průšvih odstartoval, se odehrál v neděli v samotném závěru zápasu. Vsetín se za rozhodnutého stavu 0:4 v Přerově soustředil na prodloužení. A když byl sedmnáct vteřin před koncem utkání vyloučen jeho hráč Vojtěch Pernický, dal trenér Jurík prostřednictvím útočníka Vašenky svému brankáři pokyn, aby se do konce základní části pokusil inkasovat a před prodloužením sebrat soupeři výhodu přesilové hry.
Povedlo se to se štěstím až v čase 59:59, protože ani Přerov s vidinou šance začít bonusové prodloužení přesilovkou už v závěru základní části nechtěl hrát a útočit. „Osudným” se domácímu týmu mělo stát dloubnutí do puku Danielem Indrákem, který chtěl se sirénou z vlastního pásma kotouč jen odevzdat lehkým nahozením soupeři. Zamířil však na branku a gólman Málek dráze puku uvolnil cestu.
„Neomlouvám to a neříkám, že se to má dělat. Ale ten, kdo bude říkat, že by to neudělal... Nevím, jestli mu věřit,” říká Tobola vzhledem k tomu, že každý ztracený bod na konci soutěže může znamenat sestup. A proto se každý snaží udělat maximum proto, aby ze zápasu vytěžil maximum.
Situace je pro Vsetín hořká o to víc, že se to jeho juniorům ani tak nepovedlo. Bonusový bod nakonec Přerov získal v nájezdech.
„Pravidlo hrát o bonusový čtvrtý bod se mi líbí, je zajímavé. Klidně ať trénujeme hru tři na tři. Ale ne v soutěžích, ze kterých se sestupuje. Můžete být totiž klidně úplně nejhorší tým, který nevyhraje jediný zápas, ale když se budete soustředit na hru 3 na 3 v prodloužení, můžete tak za sezonu získat čtyřicet bodů a ty na konci rozhodují. Kdyby klub z extraligy sestoupil, má to na něj velký dopad,” dodává vsetínský šéf.
Podobný názor mělo v hokejovém prostředí více lidí, ostatně i proto v létě vydané pravidlo o bonusovém prodloužení provázely emoce. Že se něco podobného může stát, říkala řada kritiků i klubů. „My jsme ale doufali, že to nenastane,” konstatuje Řezníček.
Byl to zjevný omyl. Ostatně podle deníku Sport už bylo podobně ovlivněných zápasů v letošní sezoně mládežnických soutěží víc. Vsetín měl však na rozdíl od ostatních klubů smůlu, že okolnosti gólu zanesli rozhodčí do zápisu o utkání, takže se jím disciplinární komise musela zabývat.
Myšlenka udělovat v zápase čtyři body přitom není kritizovaná jen proto, že se v závěrech zápasů mohou dít podivné věci. Nabízí se také otázka, jak spravedlivý systém je. Důkazem je příklad z praxe tak, jak jej na sociálních sítítch popsal tiskový mluvčí Slavie Praha.
Slavia po boji prohrála v Chomutově 1:2 po nájezdech a získala 1 bod. Kometa má po prohře 3:10 se Salcburkem díky následným nájezdům taky 1 bod. Juniorský hokej v Česku🤷♂️🤷♂️🤷♂️
— Jakub Mezlík (@jakubmezlik) September 6, 2018
Proč se vůbec bonusová prodloužení do systému mládežnických soutěží zavedla? To popisoval před sezonou šéftrenér českého hokeje Slavomír Lener:
„Nesmíme se bát experimentovat s pravidly a zkoušet určité varianty či modifikace hry. Změna vznikla na základě impulsu trenérů reprezentací a reprezentační komise, postupně prošla i dalšími odbornými komisemi a výkonným výborem českého hokeje. Dlouhodobě mají naše mužstva v prodloužení problémy, většina zápasů pro nás dopadala nepříznivě. Český hokej to bere jako možnost, jak prodloužení věnovat více pozornosti, aby hráči získali v téhle specifické herní situaci více zkušeností.”