Článek
Jejich vyšší počet než obvykle je dán tím, že v uplynulé sezoně plánovala osm nových inscenací, avšak kvůli zavřeným divadlům je neměla příležitost předvést naživo. Novou sezonu zahájí 28. srpna ve Stavovském divadle premiéra Dona Govanniho od Wolfganga Amadea Mozarta v režii Alexandera Mörk-Eidema. Soubor Statní opery vstoupí do nové sezony 2. září premiérou Rigoletta od Giuseppa Verdiho v režii Barbory Horákové Joly. Soubor ND nabídne premiéru díla Gioachina Rossiniho Lazebník sevillský 7. října v Národním divadle. ČTK o tom informovala mluvčí Opery ND Jitka Menclová.
Opera Don Govanni je součástí cyklu Mozart-Da Ponte, tří děl, která Mozart zkomponoval na texty svého libretisty Lorenza da Ponteho. Hudebního nastudování celé této řady, která ještě nabízí opery Figarova svatba a Così fan tutte, se ujal Karsten Januschke. Nová inscenace Così fan tutte bude uvedena 22. ledna v režii Tatjany Gürbacaové a v roce 2023 sérii uzavře Figarova svatba. V projektu Musica non grata bude Opera ND pokračovat v uvádění děl skladatelů pronásledovaných nacistickým režimem, kteří byli ve své době spojeni s pražským operním životem. U příležitosti 150. výročí narození Alexandra Zemlinského, který v Praze jako operní ředitel působil 16 let, se v říjnu uskuteční třídenní festival. „V jeho rámci uvedeme ve světové premiéře výběr jeho nedokončené opery Malva. Na programu bude též Zemlinského Lyrická symfonie – publiku se při ní představí sólisté Johanni van Oostrum a Michael Nagy,“ uvedl umělecký ředitel Opery ND a Státní opery Per Boye Hansen.
V cyklu Musica non grata uvede Opera ND v nadcházející sezoně také tři premiéry. V listopadu to bude Sedm smrtelných hříchů od Kurta Weilla a Očekávání skladatele Arnolda Schönberga; obojí v režii Barbory Horákové. Na březen 2022 je naplánovaný titul Vzdálený zvuk Franze Schrekera. Skladatel byl blízkým spolupracovníkem Zemlinského a tato opera byla v Praze uvedena hned po světové premiéře ve Frankfurtu v roce 1910. Třetím dílem uváděným pod hlavičkou Musica non grata budou Plameny skladatele Erwina Schulhoffa na libreto Karla Josefa Beneše. Opera měla premiéru v roce 1932 v Brně. Následovat mělo uvedení v Německu, které však zmařil nástup nacistů k moci.
V lednu Státní opera uvede romantickou operu Richarda Wagnera Bludný Holanďan. Režie příběhu prokletého kapitána, jehož může spasit láska dívky Senty, se ujme Ole-Anders Tandberg. Dirigovat bude hudební ředitel Státní opery Karl-Heinz Steffens. V Národním divadle připravují premiéru dvou českých oper - Káti Kabanové Leoše Janáčka a Prodané nevěsty Bedřicha Smetany- obě pod taktovkou hudebního ředitele Opery ND Jaroslava Kyzlinka. V postavení hostů v nadcházející sezoně v ND vystoupí tuzemští čelní operní pěvci, jako jsou Pavel Černoch, Adam Plachetka nebo Štefan Margita. V hlavní roli inscenace Sedmi smrtelných hříchů vystoupí Dagmar Pecková. V Rusalce ve Státní opeře po boku Kateřiny Kněžíkové v titulní roli, Prince zazpívá slovenský tenorista Pavol Breslik.