Článek
Policie událost vyšetřuje jako teroristický případ. Krátce po incidentu policie zatkla dva mladíky. Později je ale propustila na svobodu. V úterý pak v souvislosti se smrtí novinářky policisté zatkli 57letou ženu. K zatčení došlo podle Sky News na základě zákona proti terorismu.
Informaci o zatčení ženy policisté zveřejnili jen několik málo hodin poté, co zodpovědnost za smrt mladé novinářky převzala Nová IRA.
Major Investigation Team detectives have arrested a 57-year-old woman under the Terrorism Act in connection with the murder of Lyra McKee in Creggan in Derry/Londonderry on Thursday, 18th April. She has been taken to Musgrave Serious Crime Suite.
— PSNI (@PoliceServiceNI) April 23, 2019
Nová IRA se k smrti novinářky vyjádřila prostřednictvím prohlášení zaslaného deníku The Irish News. Útočník podle prohlášení střílel po policejních jednotkách, v jejichž blízkosti se McKeeová pohybovala.
„Lyra McKeeová byla tragicky zabita, když stála poblíž nepřátelských sil. Rodině a kamarádům Lyry McKeeové se za její smrt hluboce omlouváme,“ stojí v prohlášení.
V prohlášení také skupina uvedla, že novinářku zabil dobrovolník, kterého Nová IRA před jeho odchodem do ulic vyzbrojila.
Podezření na nacionalistickou organizaci Nová IRA padlo ihned po incidentu. Za možného pachatele skupinu tehdy označila také britská policie.
Kritice veřejnosti kromě skupiny Nová IRA čelí také levicová republikánská strana Saoradh, která je s polovojenskou organizací provázána. Politická strana sice vyzvala ozbrojenou skupinu k omluvě, část veřejnosti ze smrti novinářky ale viní právě ji.
Před budovou, kde strana sídlí, se tak sešel poklidný protest pořádaný přáteli novinářky. Na zeď budovy nanesli protestující desítky rudých otisků dlaní. Podle přátel McKeeové je to právě Saoradh, kdo mladým lidem de facto dává do rukou zbraně.
Britská policie uvedla, že po zmíněném propuštění dvojice mladíků – bylo jim 18 a 19 let – dál pátrá po viníkovi. Se slibem stoprocentního zachování anonymity pak vyzvala případné svědky, aby podali na služebnách jakékoliv informace.
Nepokoje ve městě Londonderry, jinak Derry, jak ho nazývají irští republikáni, přišly několik dní před Velikonocemi, kdy si republikáni připomínají povstání z roku 1916. Vášně v Severním Irsku podle řady komentátorů jitří také jednání o odchodu Spojeného království z Evropské unie a nejistota o podobě hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem.
Severoirské město bylo v minulosti dějištěm řady krvavých střetů mezi republikány, tradičně katolíci, a unionisty, tradičně protestanti.