Článek
Česko je v době koronakrize považováno za rouškovou velmoc, a to nejen měřeno optikou obří domácí produkce amatérských švadlenek. Povinné zakrývání nosu a úst na veřejnosti je u nás a na Slovensku v této chvíli v mezinárodním srovnání zcela raritním opatřením.
Světová zdravotnická organizace (WHO) nebo americké federální Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) jasně konstatovaly, že by roušky měli nosit jen sami nakažení a lidé se symptomy COVID-19 plus ti, kteří o první dvě skupiny pečují. To je samo o sobě zvláštní, když si uvědomíme, že virus SARS-CoV-2 přenášejí i lidé, kteří žádné příznaky nemají.
I am starting to think that @WHO has been the purveyor of the most dangerous #FakeNews.
— Rebecca Enonchong (@africatechie) April 1, 2020
These statements all proven false:
“ No evidence that COVID19 is transmitted from person to person.”
“No need for Face masks from general population.”
“Virus is not airborne.”
Podle BBC teď panel expertů WHO posoudí, jestli nebude původní doporučení třeba změnit. Předseda panelu profesor David Heymann to považuje za možné. Stanovisko WHO ohledně roušek v Česku v minulosti kritizoval třeba náměstek ministra zdravotnictví a člen Ústředního krizového štábu, profesor Roman Prymula.
Podle časopisu Science ještě 29. února šéflékař Spojených států Jerome Adams na Twitteru napsal: „Lidi, opravdu přestaňte kupovat roušky!“ V pořadu Fox and Friends pak dodal, že lidé, kteří nosí ústenky a nejsou zdravotníky, dokonce zvyšují riziko, že se sami nakazí.
Podle některých byl tento přístup snahou snížit komerční poptávku po ochranných pomůckách, kterých se právě ve Spojených státech, ale i jinde nedostává i těm nejpotřebnějším, tedy zdravotnickému personálu v první linii boje s pandemií. I v USA se ale vzhledem k hrozivému nárůstu počtu nakažených veřejná debata mění a posouvá směrem k nošení roušek. Třebas i těch látkových, podomácku vyrobených.
This is why you should wear a mask.
— ProfHelen (@Helenhs) March 31, 2020
In countries where people wore masks, they bent the curve! #Covid_19 #WearAMask #StayAtHome pic.twitter.com/pL2ozSEAWO
Dostupná data ukazují, že v zemích, regionech či městech, kde velká část populace roušky nosí, se zrádný virus šíří pomaleji. Některé oblasti v Číně, Jižní Korea, Singapur, Hongkong nebo Japonsko dokázaly křivku nakažených osob i díky ústenkám „zploštit“.
Jenže podle uznávaného berlínského Ústavu Roberta Kocha neexistuje dostatek důkazů, že by nošení ochrany nosu a úst u zdravého člověka zásadním způsobem snižovalo riziko nákazy. S tím ale nesouhlasí epidemiolog Benjamin Cowling z Hongkongské univerzity. Podle něj je naopak pravděpodobné, že rouška pomáhá ochránit zdravého člověka před nákazou.
Češi jako světoví rouškaři! Světová média vyzdvihují naše opatření k povinnému nošení pokrývky úst a nosu. Je úžasné, že jsme se stali během krize vzorem pro zahraničí v tom, jak spolu bojujeme proti koronaviru. #spoluprotikoronaviru #Masks4All pic.twitter.com/ab0HtJw9Ho
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) April 2, 2020
Světová zdravotnická organizace zdůrazňuje, že ústenky jsou účinné jedině v kombinaci s častým mytím rukou a správným používáním roušek, včetně jejich sundavání z obličeje. „Přitom je nošení roušek zcela správné opatření na podporu veřejného zdraví, které se bohužel nepoužívá,“ cituje časopis Science KK Chenga z University of Birmingham. Cheng ale zdůrazňuje, že samotné zakrývání nosu a úst není spásou a musí se kombinovat s dodržováním bezpečné vzdálenosti mezi osobami a doporučením, aby lidé během pandemie pokud možno vůbec nevycházeli ven.
Kromě USA se názory na plošné používání roušek výrazně posouvají také v sousedním Německu. Podle uznávaného a v době koronakrize hojně citovaného virologa Christiana Drostena mají ústenky smysl, pokud mají sloužit k ochraně jiných - jinými slovy, když roušky odchytnou značnou část kapének, které „vyprskne“ nositel ústenky. Mimochodem při kýchnutí podle německého Spiegelu vyletí aerosol rychlostí 45 metrů za sekundu.
K nošení roušek lidmi bez pozitivního testu i bez symptomů z okruhu tzv. rizikových skupin nabádá také odborný časopis Lancet. Ten připomíná, že v některých zemích je bohužel stále zakořeněno, že nošení roušek je čistě záležitost lidí, kteří se necítí dobře. Dochází tam k jejich stigmatizaci, nebo dokonce útokům.