Článek
Podle konzervativních odhadů Norského centra pro studium holokaustu a menšin mělo 30 až 50 tisíc norských dívek a žen, též označovány jako „německé dívky”, intimní poměr s německými vojáky během okupace Norska za 2. světové války.
Následkem toho byly po roce 1945 násilně utlačovány norskou vládou. Vystaveny byly nezákonnému zatýkání, ztrátě pracovního místa či odnětí národnosti. „Norské mladé dívky a ženy, které byly podezřívány či měly vztah s německými vojáky, se staly oběťmi ponižujícího zacházení,” sdělila norská premiérka Erna Solbergová. Během oslav OSN k 70. výročí od ustanovení Všeobecné deklarace lidských práv se ve jménu vlády veřejně omluvila postihnutým osobám.
Pouze pár žen je více než 70 let po skončení 2. světové války stále naživu, a tudíž je velmi nepravděpodobné, že po oficiální omluvě bude následovat i finanční odškodnění poškozeným.
„9. dubna roku 1940 vtrhlo přes 300 tisíc německých vojáků do neutrálního Norska. Nemůžeme říct, že by ženy, které měly osobní vztah s německými vojáky, přispívaly německému válečnému úsilí,” řekla Guri Hjeltnes, historička a ředitelka Centra pro holokaust a studium menšin. „Jejich počin porušoval nepsané pravidlo a morální zásady. Nicméně byly potrestány tvrdě, více než samotní vojáci.” Zároveň dodala, že žádný z norských mužů nebyl potrestán za vztah s německými ženami během války.
Nejde o první oficiální omluvu ze strany Norska. Již v roce 2000 se Oslo oficiálně omluvilo zhruba 10 tisícům dětí narozeným norským matkám a německým vojákům, které též byly postihnuty represemi.