Článek
1. Zpráva ČTK z 2. září 2021, redakčně kráceno, zvýraznění textu Seznam Zprávy:
Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu znovu nepatrně zlevnily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se první školní den u čerpacích stanic prodával v průměru za 33,76 Kč, před týdnem byl o tři haléře dražší. O haléř na litru zlevnila nafta, za litr řidiči ve středu platili průměrně 31,58 Kč.
Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda uvedl, že čerpací stanice navyšují své marže a zisky na úkor motoristů.
„Od začátku srpna ropa Brent zlevnila o zhruba pět dolarů (asi 107 korun) na barel, ale toto zlevnění se v cenách pohonných hmot v Česku neprojevilo. Čerpadláři svoji neochotu jít s cenou dolů nemohou příliš svádět ani na kurz koruny. Za posledních 30 dní totiž česká měna vůči té americké mírně posiluje, o 0,1 procenta. Zpevňování koruny vůči dolaru by mělo nahrávat zlevnění pohonných hmot,“ řekl ČTK Kovanda.
„Ačkoli ropy se momentálně žádná inflace netýká, protože naopak zlevňuje, čerpací stanice následují cenovou politiku, jako kdyby i právě ropa zdražovala,“ dodal Kovanda.
2. Rozhovor s ministrem dopravy, průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem s titulkem „Havlíček: Nafta by mohla zlevnit o dvě koruny“ ze 14. července 2020. Ministr za ANO 2011 v něm hájí svůj návrh na snížení spotřební daně z nafty, který pak parlament s účinností od 1. ledna 2021 schválil:
Otázka: Nemáte obavy z toho, že po snížení daně si provozovatelé čerpacích stanic navýší marže a ceny nakonec o tolik neklesnou?
Odpověď: V žádném případě. Konkurenční prostředí je takové, že se to okamžitě projeví v koncové ceně.