Článek
Kromě útoku na Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) bylo podle nizozemské ministryně obrany Anky Bijleveldové cílem ruských kyberútoků také vyšetřování sestřelení malajsijského letadla MH17 nad Ukrajinou. „Jsme si vědomi zájmů ruských tajných služeb ve vyšetřování události a zůstáváme plně v pozoru,“ řekla podle serveru ABC News.
Oznámení nizozemských úřadů o dubnovém vyhoštění čtveřice Rusů přišlo krátce poté, co Velká Británie nařkla ruskou rozvědku GRU ze série kybernetických útoků na politické instituce, podniky a média. Mezi útoky, ze kterých britský ministr zahraničí Jeremy Hunt Rusko obvinil, figurovaly mimo jiné ty na Světovou antidopingovou agenturu (WADA) a na americké prezidentské volby a s nimi spojené kampaně v roce 2016.
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová krátce poté označila Huntova slova za „výplody fantazie“. Vojenskou rozvědku GRU Britové také viní z březnového útoku na bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji. Jedním ze dvou útočníků má být plukovník tajné služby Anatolij Čepiga. Skripalovo otrávení patří mezi kauzy, na jejichž vyšetření se OPCW podílí.
Čtveřice Rusů vyhoštěných z Nizozemska měla podle serveru BBC diplomatické pasy a byl mezi nimi i odborník na informační technologie. Podle nizozemských úřadů si čtveřice v zemi pronajala vůz, v němž sledovala okolí sídla OPCW, a plánovala útok na jeho internetovou síť.
Ve voze autority objevily techniku mířící k sídlu organizace určenou k zachytávání citlivých údajů, například přihlašovacích jmen do systému a jejich hesel. Při odhalení se muži podle nizozemských úřadů pokusili zneškodnit jeden z mobilních telefonů, které měli u sebe.
Nizozemci mužům zabavili i notebook, který byl použit mimo jiné v Brazílii, Švýcarsku a také Malajsii.