Článek
Příbuzní obětí poprvé žalovali Nizozemsko v roce 2007. Říkají, že je země zodpovědná za smrt tří stovek muslimských mužů, jelikož je nizozemské vojenské jednotky nepřijaly na základnu Spojených národů. Události se staly 13. června 1995.
Nejvyšší soud dospěl k závěru, že nizozemské mírové síly mohly muslimským mužům povolit, aby zůstali v bezpečí základny, a že jejich vydáním do rukou bosenskosrbských jednotek je vystavily možnému týrání či zabití.
Při masakru ve Srebrenici zemřelo okolo osmi tisíc muslimů, především mužů a chlapců.
Mothers have arrived. Three of the most courageous women I’ve ever met #Srebrenica pic.twitter.com/EYoGKpLgmR
— anna holligan 🎙 (@annaholligan) July 19, 2019
Podle zpravodajky BBC Anny Holliganové nizozemský soud rozhodl, že je země zodpovědná za úmrtí muslimů z 10 procent. Nejvyšší soud tak změnil dřívější rozhodnutí soudu nižší instance, podle kterého nesla nizozemská vláda odpovědnost z 30 procent.
Soud tak dospěl k jinému názoru než jeho generální advokát, který v lednu verdikt označil za „iracionální“ a řekl, že „jej nelze podpořit“.
„Nizozemští vojáci vydáním mužů jednali nezákonně,“ konstatoval podle agentury Reuters nejvyšší soud. „Vzali těmto mužům šanci zůstat mimo dosah bosenských Srbů,“ zdůraznil.
SUPREME Court final ruling - Dutch state culpability reduced to 10% liability. Dutchbat soldiers acted wrong during evacuation of 350 Muslim men in afternoon, given their limited chance of survival, liability reduced to 10% of those 350 men #Srebrenica
— anna holligan 🎙 (@annaholligan) July 19, 2019
Srebrenický masakr je jednou z nejtemnějších kapitol občanské války, která doprovázela rozpad Jugoslávie. Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii incident označil za akt genocidy.
Srebrenica byla jednou z bezpečných zón vyhlášených při bojích v Bosně a Hercegovině. Bezpečnost měly tamním obyvatelům zajišťovat nizozemské vojenské jednotky pod hlavičkou OSN. Nizozemci ale byli nedostatečně vyzbrojeni a někteří upadli při obléhání města do zajetí srbských jednotek generála Ratka Mladiče, pod jehož vedením bosenští Srbové Srebrenici obsadili.
Po masakru, za který byli od počátku částečně viněni nizozemští vojáci, padla nizozemská vláda.