Článek
Při požáru věžového bytového domu v Londýně zahynulo zřejmě nejméně 58 lidí. Oznámil to šéf londýnské policie Stuart Cundy. Po smrti je podle něj patrně všech 28 lidí, kteří se v současnosti pohřešují. Třicet obětí požáru policie potvrdila již v pátek.
Počet pohřešovaných a tím pravděpodobně i obětí tragického požáru by se podle Cundyho ještě dál mohl zvyšovat. Potrvá několik týdnů a možná i déle, než se podaří najít všechny mrtvé a těla identifikovat, dodal šéf policie v britské metropoli.
„Bohužel v tomto okamžiku je tu 58 lidí, o kterých nám řekli, že byli v Grenfell Tower během oné noci, kteří se pohřešují, a tak se bohužel musím domnívat, že jsou mrtví," uvedl Cundy. Bilance 58 mrtvých je podle něj stále ještě předběžná a může se zvýšit.
Video: Hasič popisuje zásah v hořícím londýnském věžáku
V nemocnici zůstává stále ještě 19 zraněných, deset z nich je v kritickém stavu, uvedl dnes zdravotnický úřad NHS.
Britská policie zatím oficiálně identifikovala pouze jedinou oběť požáru výškové obytné budovy Grenfell Tower. Je jí 23letý syrský uprchlík Muhammad Hadžálí.
Podle Cundyho, který požár popsal jako „lidskou tragédii", jsou policisté nyní zpět v domě a pátrají po obětech i příčině neštěstí. Dříve museli nakrátko budovu opustit kvůli obavám o bezpečnost.
Grenfell Tower, budova se zhruba 120 sociálními byty ve čtvrti Kengsington, vyhořela od druhého až po poslední 24. podlaží. Podle různých údajů v ní žilo 400 až 600 lidí.
Podívejte se na záběry z vyhořelé budovy v Londýně
Premiérka Mayová po ostré kritice, která se na její hlavu snesla kvůli tomu, že se přímo na místě tragédie nesetkala se zástupci postižených i místní komunity, ve svém sídle v Downing Street přijala skupinu obětí tragédie a dobrovolníků, kteří jim pomáhají. Už v pátek Mayová slíbila vytvořit fond s pěti miliony liber (150 milionů Kč) na pomoc obětem.
Video: Demonstranti požadují lepší podporu pro lidi, které zasáhl středeční požár