Článek
„Vzhledem k teplému počasí je možné očekávat první výskyt klíšťat,“ řekla novinářům primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocní Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová. „Klíšťata jsou aktivní, jakmile průměrná teplota stoupne nad pět stupňů Celsia a skončí přízemní mrazy, je tedy možné klíšťata vzhledem k aktuálnímu počasí očekávat už nyní.“
Klíšťata mají podle ní v oblibě především vlhké prostředí smíšených lesů a trav. Mohou se tak vyskytovat i na okrajích měst či v zástavbě, kde jsou parky a zeleň.
Za tři roky se počet nakažených klíšťovou encefalitidou zdvojnásobil. V roce 2015 jich bylo 251, loni už 712. Očkovaná je asi čtvrtina populace, hlavně děti. Nejvíc lidí se loni nakazilo v Jihomoravském a Olomouckém kraji
Česko každoročně mívá spolu s pobaltskými zeměmi jedny z nejvyšších počtů nakažených encefalitidou v Evropě. „V jiných evropských zemích reaguje místní populace na nárůst počtu nemocných zvýšeným zájmem o očkování,“ dodala Roháčová.
V Německu je očkovaných asi 43 procent lidí, v Rakousku 85 procent.
Z dat největší české zdravotní pojišťovny, Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), vyplývá, že meziročně počty očkovaných v ČR rostou. V roce 2017 se nechalo očkovat 103 000 jejích klientů, loni více než 114 tisíc. V roce 2013 to bylo 13 tisíc lidí a v roce 2011 jen 3300. Pojišťovna přispívá asi 500 korun, celkem to loni bylo přes 57 milionů korun.
Klíšťata přenášejí dvě nebezpečná onemocnění. Lymeská borelióza se léčí pomocí antibiotik, proti viry způsobené klíšťové encefalitidě neexistuje léčba, jen očkování. Zatímco borelióza se přenáší po 24 hodinách, k nákaze virem encefalitidy stačí přisátí trvající dvě hodiny.
Podrobnosti v úvodním videu.