Článek
Lynnová, které se kvůli enormní oblíbenosti mezi členy britské armády přezdívalo „miláček ozbrojených sil“, letos oslavila už 103. narozeniny. Svůj hit z roku 1939 zpívala už na mnoha místech, ať už šlo o koncertní síně, rádio nebo třeba televizi.
V pátek ale v devět hodin večer otevře okno ve svém obývacím pokoji a hymnu druhé světové války zazpívá právě z něj. A spolu s ní možná celý národ – jde o součást oslav Dne vítězství, ke které se může připojit opravdu každý.
Staff & customers Singing Vera Lynn- Well meet again... 👏🌈 🎤 This was so lovely to watch... well done to all of the staff at Palmersdene you are doing an absolute fantastic job through these hard times... we will beat this together as a team xxx pic.twitter.com/JFes7sXL8Q
— Palmersdene (@Palmersdene) May 6, 2020
Stotříletá umělkyně, která se pyšní šlechtickým titulem dáma, za války navštívila bojiště v Indii, Barmě a Egyptě, kde britským vojákům zpívala. „Víte, pořád o těch klucích přemýšlím. Nikdy jsem nepřestala přemítat o tom, kolik z nich se asi vrátilo domů,“ řekla britskému deníku Daily Mirror.
Na píseň We’ll Meet Again (Znovu se setkáme) odkázal i dubnový projev britské královny Alžběty II., která se vyjádřila ke koronavirové krizi. „Budeme znovu s našimi přáteli, budeme znovu s našimi rodinami. Znovu se setkáme,“ řekla na závěr projevu z hradu Windsor královna. „Dívala jsem se na to se zbytkem země a říkala si, že je to skvělé povzbuzení v těchto těžkých časech. Ale nevěděla jsem, že Její Výsost použije tato slova na konci svého proslovu,“ řekla deníku Express zpěvačka Lynnová.
“We'll meet again", Vera Lynn #QueensSpeech #ElizabethII pic.twitter.com/nAmU9zLRVq
— Gian Guido Vecchi (@gvecchi) April 6, 2020
Dodání síly a naděje v těžkých dobách
Píseň o lásce, naději a odolnosti se stala jedním z hudebních symbolů i koronavirového boje. Pro charitativní účely ji znovu přezpívala velšská mezzosopranistka Katherine Jenkinsová a song se stal v žebříčku služby iTunes číslem jedna. „Když mi má dcera řekla, že píseň v žebříčku stoupá, říkala jsem si: ‚Nebesa.‘ Je to po těch letech celkem vtipné. Ale text té písně rezonuje stejně dobře dnes, jako rezonoval za války,“ uvedla pro list The Times Lynnová.
Sama proto píseň zazpívá v Den vítězství. Podle Virginie Lewis-Jonesové, její dcery, je Lynnová stále v dobré pěvecké kondici. „Na někoho, komu je 103 let, je její hlas úžasný. Chci tím říct, že je sice velmi zastřený a tak trochu pod tónem, ale notu pořád udrží. Tak to chodí, když máte přirozený talent, ne že se to naučíte,“ řekla dcera slavné zpěvačky listu The Times.
Zpěvačka v rozhovorech pro britská média projevila nadšení. „Bude to krásné. Doufám, že nám to dodá sil a naděje v této složité době. A že si současně připomeneme oběti války,“ uvedla pro Daily Mirror.
House all sorted for VE Day✌ pic.twitter.com/izDpyNu2pH
— Cate🇬🇧🇬🇧🇬🇧🇬🇧 (@shankill_heart) May 6, 2020
„Jsme živí a máme se k světu“
Britský list The Times zveřejnil úryvky dopisů vojáků, kteří bojovali na frontě. Přinesl příběh Jacka Presteda a Jacka „Bustyho“ Clarkea, kteří bojovali v konečném tažení před spojeneckým vítězstvím. V nizozemském městě Heythuysen je u sebe ještě spolu s třetím vojákem Jimem ubytovala Lies Coenenová, žena v domácnosti, jejíž manžel byl poslán německými okupanty na nucené práce, a Britové s ní navázali přátelský vztah.
„Drahá Alice, všechny nás velmi těší zprávy z války a těšíme se na mír a veselejší svět, který přijde,“ napsal jí Clarke o několik týdnů později, kdy se spojenci blížili vítězství. Vyjádřil i naději, že se ženě vrátí její manžel domů, a nabídl, aby i s ním přijela strávit své druhé líbánky do Británie – a že by se mohli navštívit. Druhý Jack, tedy Jack Prested, pak několik dní po vítězném osmém květnu Coenenovou informoval o tom, že jsou všichni „živí a mají se k světu“. „Všichni doufáme, že tě v budoucnu navštívíme, a to, doufejme, v civilním oblečení,“ dodal Prested.
Korespondenční přátelství jim vydrželo desítky let, kontakt rodin se vytratil až s dalšími generacemi. Coenenová zemřela v roce 1995. Ticho nakonec rozbil synovec Coenenové Louis Verbeek, jenž dopisy i fotky své tety s vojáky objevil a rozhodl se, že s nadcházejícím výročím Dne vítězství je čas rodiny zase propojit.
„Teta mi říkala, že tu bydleli nějací vojáci. Angličtí vojáci a předtím, při okupaci, i německý důstojník se svým sluhou. Důstojníka, který nesouhlasil s Hitlerem, později popravili, sluha ho zradil. Víc jsem se ale nedozvěděl,“ řekl Timesům Verbeek, který nyní žije v domě Coenenové.
Red Arrow fly by (thanks Emma & Evie) #VEDay2020 #RedArrows pic.twitter.com/fK40ejGSuk
— Thorpe CofE Primary (@Thorpecofe) May 8, 2020
Propojení rodin k výročí Dne vítězství
Dopisy Verbeek označil za velké překvapení a dodal, že ho dojalo, jak moc se vojákům u tety líbilo a jak moc je měla ráda. Kontaktoval proto firmu Fraser and Fraser, která se specializuje na genealogii, hledání předků a příbuzných. Podařilo se jí najít vnučku Jacka Presteda, osmačtyřicetiletou Fionu Bargeryovou, kterou celá situace velmi potěšila – o životě svého dědečka v armádě totiž nic nevěděla. „Zesnul, než jsem se narodila, a můj táta zemřel v mých čtyřiadvaceti, nedostali jsme se k tomu. Tatínek o něm ale vždy říkal, že to byl velmi laskavý muž, něžný, a že miloval děti. Přečíst si jeho dopisy bylo krásné, doopravdy nás to s ním spojilo,“ řekla Timesům Prestedova vnučka.
Verbeekovi se podařilo spojit i s rodinou Jacka Clarkea, jemuž bylo v době druhé světové války okolo čtyřiceti. Podle manželky jeho synovce, čtyřiasedmdesátileté Angely Clarkeové, se o něm v rodině mluvilo jako o skvělém, laskavém muži, který vždy pomáhal cizím lidem. „Dozvědět se o těch dopisech bylo moc hezké, nic jsme o nich nevěděli, dokud nás tito Holanďané nekontaktovali,“ přiznala.
Původně měly rodiny v plánu se setkat osobně, překazila jim to ale koronavirová pandemie. Zůstávají nicméně v kontaktu a Verbeek, synovec Coenenové, se stále snaží identifikovat třetího vojáka, kterého jeho teta ubytovala – Jima. Podle Verbeeka si Nizozemci osvobozenecké síly připomínají ve velkém. „Je to důležité, obzvlášť při pětasedmdesátém výročí. Dějí se různé akce k připomenutí těch dnů a vzdání holdu vojákům, kteří nás osvobodili od Němců. Jsem za to vděčný,“ dodal Verbeek.
Ready for VE day tomorrow pic.twitter.com/3sKIC5xysK
— Brian Lockie (@lockie_brian) May 7, 2020
„Letíš domů, synu“
Na události před pětasedmdesáti lety vzpomíná i Robert Garner. Čtyřiadevadesátiletý válečný veterán si Den vítězství pamatuje podle své výpovědi pro The Times jako včera. Bojů se tehdy neúčastnil – osmého května roku 1945 se zrovna zotavoval v kasárnách v anglickém městečku Bury St Edmunds. Na konci září roku 1944 mu totiž v Bayeux v Normandii, ve kterém bojoval od července, německá kulka proťala hrdlo. Garner pověděl Timesům, že se na zranění, ze kterého stříkala krev, podíval kanadský doktor a řekl: „Nejsem si jistý, že s tím něco můžeme udělat, ale zkusíme to.“
„Skrz hrdlo a krk mi vsunul nylonovou tyčku a očistil ránu, kterou prošla kulka. Myslím, že jsem byl ve velkých bolestech a volal svou maminku,“ vzpomínal Garner. Další den už byl na cestě do Británie. „Řekli mi: Letíš domů, synu, svou část už máš za sebou,“ dodal.
V květnu roku 1945 se veterán znovu pomalu stavěl na nohy. Německo v pondělí sedmého května kapitulovalo a válka byla po pěti letech a osmi měsících u konce. Za Garnerem, který byl stále na sedativech, přišel praporčík. „Jedeš do Londýna, řekl mi. A já se zeptal, proč. Zúčastníš se vítězného průvodu – válka skončila, uvedl,“ vyprávěl Timesům Garner.
O den později, v Den vítězství, ulice Londýna zaplavily miliony lidí. Všichni tancovali a oslavovali na Trafalgar Square (a to i ve slavných fontánách), průvod se táhl až k Buckinghamskému paláci. A podobně to vypadalo i v menších městech a vesnicích napříč Velkou Británií. Někteří začali s oslavami už v den německé kapitulace – v ulicích vlály britské vlajky a oblohu rozzářily ohňostroje. Jít oslavovat mezi lidi mohly i sestry princezny, budoucí královna Alžběta a princezna Margaret. Šly skotačit spolu s ostatními. Druhá světová válka, tedy alespoň její evropská část, byla u konce.