Článek
Česká ekonomika zatím neztrácí dech, alespoň co se tvorby nových míst a nezaměstnanosti týče. V porovnání s loňským únorem, kdy míra nezaměstnanosti činila 3,2 procenta, bilanci ještě vylepšila, loni totiž hledalo práci zhruba o 14 000 lidí více. Volných míst letos v únoru přibylo proti lednu přibližně o 10 000 na 351 624. Nárůst počtu míst zrychlil, v lednu jich přibylo o 400.
„Z evidence Úřadu práce ČR odešlo v únoru více než 36 000 lidí. Řada z nich nachází uplatnění díky postupnému rozjezdu sezonních prací zejména ve stavebnictví, gastronomii, zemědělství, lesnictví, lázeňství nebo třeba cestovním ruchu,“ sdělil ředitel odboru zaměstnanosti Generálního ředitelství Úřadu práce ČR Jan Karmazín. „Zároveň v horských střediscích stále trvá zimní turistická sezona. Ze strany měst a obcí zaznamenáváme vyšší zájem o pracovníky na úklid a údržbu veřejných prostor,“ doplnil.
„Nepříznivé dopady šíření koronaviru se zatím nepromítají v datech o nezaměstnanosti. První projevy by mohly nastat ve druhém čtvrtletí letošního roku. Firmy se vzhledem k napjaté situaci na trhu práce pokusí v maximální možné míře vyhýbat propouštění,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Z regionů republiky měla ke konci února nejnižší nezaměstnanost stejně jako v lednu Praha, kde podíl lidí bez práce stagnoval na 1,9 procenta. Naopak nejvyšší zůstal podíl nezaměstnaných v Moravskoslezském kraji, kde stejně jako v lednu dosáhl 4,6 procenta.
Z jednotlivých okresů měly nejnižší nezaměstnanost oblasti sousedící s Prahou – okresy Praha-východ s podílem lidí bez práce 1,2 procenta a Praha-západ s 1,5 procenta. Nejvyšší byla nezaměstnanost na Karvinsku s 6,9 procenta a na Bruntálsku a Znojemsku, kde činila shodně 5,9 procenta. V naprosté většině okresů lidí bez práce ubylo.
Nejmenší konkurence na pracovním trhu byla ke konci února v okresech Praha-východ a Tachov, kde na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru shodně 0,1 uchazeče. Naopak nejvíce lidí připadalo na jedno místo na Karvinsku, a to 6,3.
Zaměstnavatelé měli v únoru největší zájem o stavební či montážní dělníky, pomocníky ve výrobě, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, uklízeče a pomocníky v hotelech, řidiče, kuchaře, zedníky nebo pomocné manipulační pracovníky. Firmám podle pracovního úřadu dlouhodobě chybí kvalifikovaní řemeslníci nebo odborníci v informačních technologiích. Tradičně je velká poptávka po technických profesích.
V evidenci pracovních úřadů byli podle aktuálních údajů nejčastěji lidé s nízkou kvalifikací, se základním až středoškolským vzděláním. Průměrný věk nezaměstnaných činil v únoru 43,1 roku a více než třetina lidí bez práce měla více než 50 let.