Článek
Generální prokurátorka amerického státu New York Letitia Jamesová podala v pondělí žalobu na firmu amerického prezidenta Donalda Trumpa The Trump Organization, informuje deník The Washington Post (WP). Ta měla uvádět v omyl věřitele tím, že nafukovala skutečnou hodnotu svých aktiv.
Kancelář prokurátorky v žalobě uvádí, že vyšetřuje, zda dochází k podvodům ve finančních výkazech firmy, kde jsou uvedena aktiva a dluhy, které pak zasílá svým věřitelům. Žaloba také žádá newyorského státního soudce, aby přiměl Trumpovu firmu k poskytnutí informací, které zadržuje před vyšetřovateli, a to včetně předvolání k rozhovoru s prezidentovým synem Ericem Trumpem.
Prokurátorka začala s vyšetřováním poté, co Trumpův bývalý právník Michael Cohen sdělil americkému Kongresu, že Trump využíval finanční výkazy firmy k umělému nafouknutí svého čistého jmění před věřiteli.
Jeho syn Eric měl naplánovaný rozhovor s vyšetřovateli na konec července, nakonec ho ale náhle zrušil. Ericovi právníci posléze uvedli, že mu rozhovor nemohou dovolit „v souladu s právy, které každému jednotlivci přiznává americká ústava.“
V žalobě je vynecháno mnoho detailů, ale zmiňuje tři Trumpovy nemovitosti: golfové hřiště v Los Angeles, kancelářské budovy na Wall Street a venkovský statek zvaný „Seven Springs“ ve Westchester County ve státě New York.
New York attorney general sues Trump Organization, revealing state investigation into the company’s financial dealings https://t.co/uceYmGND9R
— The Washington Post (@washingtonpost) August 24, 2020
Deník The Washington Post informoval o Trumpově statku „Seven Springs“ už v roce 2019. Trump ve finančním výkazu nafoukl potenciální prodejní hodnotu nemovitosti. Trump v roce 2011 prohlásil, že nemovitost byla „rozdělena na devět luxusních domů“, a že hodnota těchto domů zvýšila hodnotu celkového majetku na 261 milionů dolarů - což je mnohem více než 20 milionů dolarů, na kolik pozemek ocenily místní úřady. Trump domy nikdy nepostavil, protože neobdržel konečné územní povolení.
Soudní spis rovněž zmiňuje otázku půjčky na hotel Trump v Chicagu, který mu jeden z věřitelů v roce 2010 odpustil.
Prezident firmu stále vlastní, ačkoli říká, že každodenní řízení svěřil svým synům.
Pro Trumpa to není první střet s kanceláří newyorské generální prokuratury. Bývalý generální prokurátor Eric Schneiderman žaloval Trumpa za podvádění studentů na jeho „Trump University“. Trump musel v roce 2016 uhradit náhradu škody ve výši 25 milionů dolarů. Kancelář ho také žalovala v případu zneužití darů ve své neziskové organizaci Donald J. Trump Foundation, kdy musel zaplatit náhradu ve výši 2 milionů dolarů.
Trumpa vyšetřuje v souvislosti s jeho finančními záznamy také prokurátor z newyorské čtvrti Manhattan Cyrus Vance, který usiluje o jejich vydání.