Článek
Postoj Číny k suverenitě a teritoriální integritě je podle prezidenta Si Ťin-pchinga jasný a pevný. Řekl to v Pekingu americkému ministru obrany Jamesi Mattisovi. V Pacifiku se Čína podle Si Ťin-pchinga nevzdá ani kousku území.
Mattis v úterý navštívil Čínu jako první šéf Pentagonu od roku 2014. Do Číny se vydal v době zvýšeného napětí mezi oběma státy. Kromě obchodní války mezi země vráží klín právě otázka sporných území v Jihočínském moři, kde Čína buduje umělé ostrovy.
V souvislosti s vojenskou aktivitou Číny v Jihočínském moři Spojené státy zemi nepozvaly k multinacionálnímu cvičení RIMPAC - největšímu vojenskému cvičení námořnictva na celém světě.
Mattis zároveň na konci května nepotěšil Čínu, když prohlásil, že Spojené státy budou pokračovat v námořních cvičeních v Jihočínském moři. Ta jsou vnímána jako snaha zpochybnit čínské územní požadavky vůči několika sousedním státům.
Peking si nárokuje téměř celé Jihočínské moře a v určitých oblastech se o území pře se sousedními státy, jako jsou Filipíny, Malajsie, Brunej, Vietnam a Tchaj-wan.
Spojené státy Čínu kritizují za stavbu umělých ostrovů a zejména za jejich vybavování vojenskou technikou. Svoje aktivity v Jihočínském moři USA hájí dohledem na dodržování svobody plavby a přeletů, které podle nich Čína ohrožuje.
Přístup do Jihočínského moře je důležitý zejména kvůli významným obchodním trasám, jež ho křižují. Pod jeho dnem se také mohou nacházet dosud neobjevená ložiska ropy a zemního plynu.