Článek
Vzhledem k pandemickým omezením Australané stále nemohou cestovat do zahraničí. Tamní letecká společnost Qantas jim proto ode dneška nabízí vnitrostátní „záhadné lety“. Informovala o tom stanice BBC.
Cestující nebudou vědět, kam je letadlo dopraví, dozvědí se to až během jeho přistávání. Cesty budou údajně zahrnovat nízké průlety nad některými australskými přírodními památkami. Po dni stráveném v záhadné destinaci pak společnost opět dopraví své zákazníky do původní destinace.
Na tajemné cesty si firma Qantas vyčlenila všechna svá tři letadla Boeing 737, která vzlétnou z jednoho z měst Sydney, Melbourne nebo Brisbane. Ceny zpátečních letenek začínají na 737 australských dolarech (asi 12,5 tisíce korun).
„Tyto záhadné lety pomáhají přivést mnoho našich zaměstnanců zpátky do práce,“ uvedla Stephanie Tullyová, vedoucí zákaznické podpory firmy Qantas. „Jsou zároveň způsobem, jak podpořit provozovatele cestovního ruchu v regionálních oblastech, které tvrdě zasáhlo několik vln cestovních omezení,“ dodala.
Společnost Qantas už v loňském září nabídla cestujícím sérii sedmihodinových letů „do nikam“. Po nastoupení do letadla zažili cestující nízké průlety nad slavnými australskými atrakcemi, jako je Velký bariérový útes, monolit Uluru nebo přístav v Sydney. Letadla pak přistála ve svých původních destinacích.
Poptávka po vyhlídkových cestách byla velká, letenky se tehdy vyprodaly do deseti minut od spuštění prodeje. Generální ředitel firmy Qantas Alan Joyce je označil za nejrychleji prodávané letenky v dějinách letecké společnosti.
Od začátku pandemie se Austrálii úspěšně dařilo omezovat šíření nákazy viru covidu-19, celkově dosud zaznamenala 29 986 nakažených a 909 úmrtí. Svůj podíl na tom mělo časné uzavření hranic a nařízení dvoutýdenní hotelové karantény pro navrátivší cestující.
Tamní vláda v úterý prodloužila zákaz mezinárodního cestování do 17. června. Společnost Qantas uvedla, že plánuje obnovit své mezinárodní lety do konce letošního října. Vzhledem k zahájení očkování mezitím firma požádala australskou vládu o poskytnutí jistoty ohledně možnosti podnikat vnitrostátní lety.
V celém asijskopacifickém regionu nyní letecké firmy zkoušejí různé způsoby, jak se s útlumem cestovního ruchu vypořádat. Pokles vedl v mnoha případech ke kolapsům, rozsáhlému omezování pracovních míst či státní výpomoci.
Například thajský dopravce Thai Airways v úterý oznámil, že v rámci rehabilitačního plánu sníží během následujících pěti let počet svých zaměstnanců až o polovinu.
Z nově zveřejněných dat Asociace asijskopacifických leteckých společností (AAPA) vyplývá, že počet cestujících v regionu dosáhl za letošní leden pouhých čtyř procent v porovnání s lednem 2020.