Článek
Nejdéle sloužící izraelský lídr by tak mohl po březnových volbách získat další příležitost sestavovat vládu po dvou letošních nezdarech a udržel si i naději, že získá imunitu před trestním stíháním po obvinění z korupce z minulého měsíce, napsala agentura AP.
Výsledek sice rozptýlil jakékoliv pochyby ohledně Netanjahuova setrvání v čele vládní strany, hlavně však zřejmě prodlouží politickou nejistotu v zemi. Netanjahu zůstane v čele Likudu i po nadcházejících březnových parlamentních volbách a jeho potíže se zákonem by jej mohly omezit ve snaze sestavit vládu, dodala AP.
Pro získání imunity Netanjahu potřebuje po volbách zajistit si v parlamentu podporu přinejmenším 61 poslanců pro sestavení vlády, poznamenala agentura.
„Obrovské vítězství! Děkuji členům Likudu za jejich důvěru, podporu a sympatie,“ napsal Netanjahu na Twitteru již zhruba hodinu po skončení voleb. To již premiérovo jasné vedení kromě povolebního průzkumu potvrzovaly i první dílčí výsledky. „S vaší a boží pomocí povedu Likud k velkému vítězství ve volbách a nadále povedeme izraelský stát k nebývalým úspěchům,“ přidal Netanjahu.
Hlasování se zúčastnilo asi 49 procent ze 116 048 členů Likudu oprávněných hlasovat. Ostatní zůstali kvůli nečasu doma.
Netanjahu je v Likudu, navzdory obvinění z korupce, velmi populární. Členové strany navíc bývají ke svému předsedovi velmi loajální, což dokazuje i skutečnost, že Likud měl od svého založení v 70. letech jen čtyři lídry. Očekávalo se tak, že Netanjahu Saara snadno porazí. To mu může pomoci v příštích parlamentních volbách, které budou již třetí za méně než rok.
Minulé volby se konaly 9. dubna a 17. září a ani po jedněch z nich se nepodařilo vůdcům nejsilnějších stran sestavit vládní koalici s většinovou podporou ve 120členném parlamentu. Podle nejčerstvějších průzkumů by se v případě, že by se volby konaly nyní, situace v Knesetu příliš nezměnila.
Netanjahu čelí obvinění z podvodu, zneužití důvěry a podplácení ve třech korupčních kauzách. Premiér ale vinu odmítá a obvinění označuje za pokus o převrat. Netanjahuovi stoupenci se podle AP snažili Saara vykreslit jako součást spiknutí proti premiérovi. Jeho kritici naopak tvrdí, že se Netanjahu snaží oslabit právní stát a vytvořit volební kampaň, v níž se bude prezentovat jako oběť.