Článek
Mohammed Adamu, šéf nigerijské policie, oznámil, že zločinci unesli několik demonstrantů, kteří protestovali proti policejní brutalitě. Je to nepřijatelné, citovala ho britská stanice BBC.
Policisté tak dostali příkaz učinit přítrž „násilí, vraždám, drancování a ničení majetku“.
Prostesty se konají v Nigérii od 7. října. Angažují se v nich zejména mladí lidé, kteří volají po rozpuštění speciální jednotky SARS (Special Anti-Robbery Squad, česky Speciální protiloupežní jednotka).
Prezident Muhammadu Buhari jednotku SARS rozpustil několik dní po začátku protestů z důvodu nařčení z „obtěžování, vyděračství a zabíjení“. Protesty ale stále pokračují, požadují širší reformy způsobu vládnutí v zemi.
It was one of the most brutal nights in Nigeria, since the #endSARS
— DW News (@dwnews) October 22, 2020
protests began.
DW correspondent @FannyFacsar witnessed the moment when shots were fired at a peaceful protest in Lagos. pic.twitter.com/zmAkJzwA8B
Video zachycuje střelbu na mírumilovných protestech v Lagosu. Zachytila ji korespondentka německého rozhlasu a televize Deutsche Welle.
Protesty se vystupňovaly poté, co bylo v úterý v ulicích největšího města v zemi Lagosu zastřeleno několik neozbrojených demonstrantů. Podle Amnesty International bylo zabito nejméně 12 lidí. Nigerijská policie odmítá jakýkoliv podíl na jejich smrti.
V Lagosu se v posledních dnech rozšířilo rabování obchodů, nákupních center a velkoskladišť. Byl poničen i soukromý majetek, terčem jsou i podniky prominentních politiků. Řada domů byla podpálena, napadeny byly i věznice.
Protestors in #Nigeria discovered today a warehouse of Covid19 food aid in Lagos that was meant for people but is locked by Gov.
— Joyce Karam (@Joyce_Karam) October 22, 2020
Worsening economic conditions, bad governance are main reasons behind #EndSars movement:
pic.twitter.com/HCnKZs7w0a
V sobotu lidé rabovali i ve vládních skladech v Bukuru, poblíž města Jos. Tam se údajně skladují zásoby jídla, které stát rozdává při lockdownech. Těmi v zemi vláda kontroluje šíření koronaviru.
Nigerijský prezident Buhari uvedl, že v ulicích při nepokojích zemřelo minimálně 69 lidí. Jedná se nejen o civilisty, ale i o policisty a vojáky.
V sobotu informovala nigerijská policie na Twitteru o vyjádření policejního šéfa Muhammeda Adamua. Uvedl, že „co je moc, je moc“ a nařídil policistům, aby „za každou cenu zastavili propad do bezpráví“.
RECLAIM THE PUBLIC SPACE AND RESTORE NORMALCY – IGP ORDERS AIGs, CPs, PMF, CTU & SPU COMMANDERS
— Nigeria Police Force (@PoliceNG) October 24, 2020
•Says Enough is Enough
The Inspector-General of Police, IGP M.A Adamu, NPM, mni has ordered the immediate mobilization of all police operational assets and resources to bring an end
Adamu podle policie „varuje všechny potížisty, aby nepokoušeli kolektivní vůli národa dalším porušováním zákona a pořádku“.
Skupina, která organizuje protesty v Lagosu, naléhá na demonstranty, aby zůstali doma. Feministická koalice rovněž vyzvala protestující, aby respektovali lockdown a nikam nechodili.
Organizátoři protestů rovněž oznámili, že nebudou nadále přijímat finanční dary, které podporovaly demonstrace konané pod heslem #EndSARS.
Aktivita decentralizovaného sociálního hnutí sahá do roku 2017. Incident z letošního října jeho činnost obnovil.