Článek
„Je prodej a zisk ze zboží s takovým odkazem na tábor v Osvětimi – místo ohromného lidského utrpení způsobeného nenávistnou ideologií, na kterém bylo zavražděno přes 1,1 milionu lidí – přípustný?“ ptá se twitterový účet polského Státního muzea Auschwitz–Birkenau firmy prodávající mikiny, trička a hrnky.
„Začalo to slovy a skončilo to na strašných místech“
Mezi nimi je totiž i mikina za bezmála 43 dolarů, na které je lebka a anglicky psané nacistické heslo „Tábor Osvětim – práce osvobozuje“. Na sobě ji měl muž, který se ve středu v rámci davu příznivců končícího prezidenta Donalda Trumpa dostal do amerického Kapitolu. Mezi účastníky nepokojů byli mimo jiné členové krajní pravice, neonacisté a popírači holokaustu.
5) "Camp Auschwitz" shirthttps://t.co/vu6wsxAKrG pic.twitter.com/nYPBkvMExg
— raf (@rafaelshimunov) January 6, 2021
Fotografii muže sdíleli novináři na sociálních sítích a brzy na ni zareagoval i správce účtu osvětimského památníku. Na Twitter přidal citát přeživšího holokaustu Maxe Eisena. „Začalo to slovy a skončilo to na strašných místech. Víme, kde to skončilo.“
Dotaz památníku v dnešní polské Osvětimi byl pak adresovaný přímo internetovému obchodu, který měl mikinu a také stejná trička nebo plátěné tašky ve své nabídce. „Je to nemorální, neuctivé a ostudné,“ píše polské muzeum.
Deník Rzeczpospolita s odkazem na mluvčího Státního muzea Auschwitz–Birkenau napsal, že prodejce reagoval stažením produktů z nabídky. „Tohle zboží bylo staženo, protože na naší internetové stránce netolerujeme obsah šířící nenávist,“ stálo v odpovědi.
Prodej po světě i v Česku
Společnost ovšem není jediná. Podobný celosvětově působící e-shop nabízel tričko se stejným nápisem. I on po kritice na sociálních sítích uvedl, že zboží stahuje z prodeje, protože porušuje obchodní podmínky. Americký časopis Newsweek už před časem upozornil, že předměty s neonacistickou tematikou se dají koupit i na platformě Amazon.
Prodej takových předmětů se řešil i v Česku v případě nakladatelství Naše vojsko. To mělo v nabídce trička a hrnky s portréty nacistického vůdce Adolfa Hitlera a zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Mluvčí osvětimského muzea deníku Rzeczpospolita napsal, že instituce v rámci vzdělávací činnosti i na sociálních sítích neustále připomíná, čím byl německý nacistický vyhlazovací a koncentrační tábor Auschwitz. „Jako třeba včera, prostřednictvím tweetů, které se dostaly k milionům lidí na celém světě,“ uvedl mluvčí Bartosz Bartyzel.
Například na Twitteru muzeum pravidelně zveřejňuje fotografie a informace o lidech, kteří byli v Osvětimi zavražděni. Z poslední doby šlo například o českou Židovku Oldřišku Lažanskou-Wurmovou, československého židovského básníka Pavla Friedmanna nebo romskou dívku Antonii Holomkovou ze Svatobořic, která zemřela v táboře 13. října 1943 v pouhých deseti letech.
7 January 1921 | One hundred years ag a Czech Jew Pavel Friedmann was born in Prague. A student & poet.
— Auschwitz Memorial (@AuschwitzMuseum) January 7, 2021
In #Theresienstadt ghetto in 1942 he wrote a poem "Butterfly".
Deported to #Auschwitz on 29 September 1944. He did not survive. pic.twitter.com/gVqmILYx5B