Článek
ČTK to dnes řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Nemocnice dostala na začátku dubna přes 1250 dávek léku, více než 1200 jich má stále na skladě. Lék přitom může pomoct k lehčímu průběhu nemoci především u pacientů s dalšími zdravotními potížemi.
Na Moravu dorazilo počátkem dubna 2000 dávek, z toho většina šla brněnské fakultní nemocnici a zbytek putoval do dalších zařízení, která o lék projevila zájem. „Lék jsme podali 32 pacientům a něco jsme ještě rozdistribuovali. Na skladě ale stále máme přes 1200 dávek,“ uvedla Plachá.
Další dodávka 2000 dávek by měla přijít ještě dvakrát. „Chceme proto oslovit praktické a ambulantní lékaře prostřednictvím krajských zástupců. Budeme šířit osvětu na sociálních sítích. Potřebujeme, aby měli informace rizikoví pacienti, u kterých je předpoklad, že by u nich covid mohl mít až fatální následky nebo těžký průběh,“ uvedla Plachá.
Podle ní by se po podání léku u těchto pacientů docílilo toho, že by v budoucnu ubylo hospitalizovaných s nákazou na jednotkách intenzivní péče. Nemocnice má nyní 60 pacientů s koronavirem na standardních lůžkách a dalších 34 na JIP. „Apelujeme na praktické lékaře, aby u pacientů s koronavirem zjistili, jestli nejsou rizikoví a nedal by se u nich lék použít,“ řekla Plachá.
Lék je vhodný pro pacienty starší 12 let s váhou nejméně 40 kilogramů, u nichž existuje vysoké riziko zhoršení zdravotního stavu. Týká se to pacientů po transplantaci, s onkologickým, hematoonkologickým či autoimunitním neurologickým onemocněním, s cukrovkou obou typů nebo lidí s vysokou obezitou. Lék se podává lidem bez nutnosti hospitalizace kvůli covidu, u kterých neuplynuly více než tři dny od pozitivního testu na covid.