Článek
Ministerstvo zdravotnictví začalo prověřovat okolnosti jedné z veřejných zakázek Fakultní nemocnice Hradec Králové. Jde v tomto případě o nákup nového multidetektorového počítačového tomografu.
Nemocnice původně předpokládala, že dodávka tohoto přístroje s tříletou zárukou, stavební úpravy a odběr současného CT by neměly přesáhnout částku 33 milionů korun bez DPH.
Nabídky se měly podávat do tohoto pátku do 10. hodiny. A pokud by některá z firem nabídla částku vyšší, byla by automaticky ze soutěže vyloučena.
Jenže nemocnice maximální možnou částku změnila. Přistoupila k tomu přitom poté, co zdravotnickému zařízení napsal jeden zájemce.
Stěžoval si, že podmínky nemocnice nelze splnit.
„Tato nejvyšší možná cena stanovená jako nereálná a při splnění všech požadovaných parametrů se při znalosti trhu domníváme, že zadavateli nemůže být doručena žádná nabídka,“ napsala firma, jejíž jméno není v dokumentu zveřejněném u této zakázky uvedeno.
Společnost dále zmiňuje, že podobné CT, které si nyní v Hradci chtějí koupit, si pražská Všeobecná fakultní nemocnice pořídila za 35,1 milionu bez DPH a Fakultní nemocnice Olomouc dokonce za 38,4 milionu bez DPH. Obě tyto soutěže vyhrála firma Siemens Healthcare.
Důležité je, co poté následovalo. Fakultní nemocnice Hradec Králové navýšila maximální možnou nabídku na částku 34,8 milionu bez DPH. Navíc snížila požadovanou záruku pro tento přístroj z tří let na dva roky.
Mluvčí královéhradecké nemocnice Jakub Sochor uvedl, že podobné změny podmínek veřejné zakázky jsou po připomínkách od zájemců zcela běžné. Tímto krokem chtěli soutěž otevřít většímu množství firem.
„Fakultní nemocnice Hradec Králové předpokládá – na základě provedeného průzkumu trhu a kvalifikovaného odhadu, že kupní cena samotného CT přístroje o daných parametrech nepřesáhne 33 milionů korun bez DPH,“ doplnil Sochor.
Šéfka kabinetu ministra zdravotnictví Gabriela Štepanyová uvedla, že si však vyžádali v této souvislosti od nemocnice vysvětlení.
„V tuto chvíli nemáme informace, že by nebyl dodržen zákonný postup při zadávání veřejné zakázky,“ napsala Štepanyová. „Pokud bychom měli indicie, že není vše v pořádku, jsme připraveni to prověřit při nejbližší veřejnosprávní kontrole,“ doplnila.
Zmíněná maximální částka, za kterou si chce nemocnice přístroj koupit, však není konečná. Podle zadávací dokumentace se počítá také s platbou za pozáruční servis. Ten by měl po dobu čtyř let dosáhnout maximální částky osmi milionů korun.