Článek
Silvestrovský večer měl v malém městečku Philippsburg zvlášť nostalgický nádech. Druhý blok tamní jaderné elektrárny byl v provozu od roku 1984. V 18:55 se jeho fungování završilo. Podle provozovatele, společnosti EnBW, šlo všechno hladce. Teď už je dokonce schválený i odstřel chladírenských věží Philippsburgu 2. Elektrárna kryla energetickou potřebu spolkové země Bádensko-Württembersko z jedné šestiny.
Vláda kancléřky Angely Merkelové se po jaderné katastrofě v japonské Fukušimě v roce 2011 rozhodla, že se Německo do roku 2022 zbaví jaderné energetiky. Pro sedm nejstarších reaktorů a poruchovou elektrárnu Krümmel to znamenalo okamžitý konec.
V roce 2019 vyrobily jaderné elektrárny v Německu opět jako v minulých letech 70+ TWh elektřiny (71,1). Roční spotřeba elektřiny v ČR je jen o trochu vyšší. Do 3 let by nás “vymazali”. Ve 2019 vyvezli Němci 28 TWh ele, předloni 50+ TWh, do 3 let začnou vysávat země kolem ... https://t.co/Ja3fBbQnD7
— Michal Šnobr (@michalsnobr) January 1, 2020
První reaktor ve Philippsburgu byl nejprve dočasně odpojen v březnu 2011, krátce poté ale bylo rozhodnuto, že odpojení bude trvalé. Demolice komplexu Philippsburg začne ještě letos a potrvá nejspíš 10 až 15 let. Některé části zařízení mohou být recyklovány, radioaktivní materiál ale musí být po tisíce let bezpečně uskladněn.
V letošním roce nebude v Německu odstavena žádná další jaderná elektrárna. V roce 2021 se počítá s odpojením jaderných komplexů Gundremmingen v Bavorsku, Grohnde v Dolním Sasku a Brokdorf ve Šlesvicku-Holštýnsku. V roce 2022 mají následovat elektrárny Emsland v Dolním Sasku, Isar 2 v Bavorsku a Neckarwestheim 2 v Bádensku-Württembersku.