Článek
Rekordní propad největší evropské ekonomiky ve druhém čtvrtletí je nakonec menší než desetina. Spolkový statistický úřad lehce upravil svůj původní odhad (pád o 10,1) na revidovaných 9,7 procentního bodu. Ve čtvrtletním srovnání je to nejhorší výsledek Německa v novodobých dějinách – a pro české firmy zpráva, jak koronavirus zamával s nejdůležitějším obchodním partnerem.
Ve druhém kvartálu už se plně projevily dopady opatření zavedených proti šíření koronaviru. Prudce se snížila soukromá spotřeba, investice i export a největší ekonomika eurozóny tak zůstává v hluboké recesi. Recese se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí ekonomického poklesu za sebou a německé hospodářství se do ní dostalo už v prvním čtvrtletí.
Německá vláda představila rozsáhlá opatření, která mají zmírnit negativní dopady koronavirové krize na ekonomiku. Rozhodla se například na půl roku snížit daň z přidané hodnoty (DPH) a poskytnout rodinám jednorázový příspěvek 300 eur (zhruba 7 800 Kč) na každé dítě. Celkem počítá její balík ekonomických opatření na léta 2020 a 2021 se 130 miliardami eur (3,4 bilionu Kč).
Berlín odhaduje, že i přes následné hospodářské oživení ve druhé části roku zaznamená ekonomika za celý rok nejhorší recesi v poválečné době. Naposledy uvedl, že za rok 2020 počítá s poklesem hrubého domácího produktu (HDP) o 6,3 procenta.