Článek
Německo vrátilo dědicům původního majitele další z obrazů, který byl součástí takzvané Gurlittovy sbírky. Oznámila to podle agentury DPA pověřenkyně německé vlády pro kulturu Monika Grüttersová. V domě Cornelia Gurlitta se v roce 2013 našly stovky uměleckých děl. Německo je od té doby zkoumá ve snaze vrátit ty, které ukradli nacisté, jejich původním majitelům.
Obraz francouzského malíře Thomase Couturea s názvem Portrét sedící mladé ženy dnes Grüttersová předala příbuzným bývalého francouzského politika židovského původu a aktivního člena protinacistického odboje Georgese Mandela.
Historikům umění se podařilo zjistit, že Coutureův obraz patřil právě Mandelovi, již v roce 2017. Napomohla tomu přitom malá opravená díra na plátně. Partnerka politika, kterého zavraždili francouzští kolaboranti v roce 1944, po válce do protokolu o krádeži obrazu uvedla, že plátno bylo natržené. Díky tomu mohli badatelé obraz identifikovat.
„I tento případ nám připomíná, že nesmíme nikdy přestat v práci na objasnění krádeží umění nacisty, za které nese Německo zodpovědnost,“ uvedla dnes Grüttersová.
Obraz předaný Mandelovým příbuzným je již pátým dílem z Gurlittovy sbírky, který se vrátil do rukou dědiců původních majitelů.
Sbírku s více než 1500 díly předních světových umělců objevily německé úřady v letech 2012 a 2014 v nemovitostech patřících Corneliovi Gurlittovi. Jeho otec Hildebrand pracoval jako obchodník s uměním pro nacisty. Většina děl, u kterých se nepodařilo prokázat, že by je nacisté ukradli obětem holokaustu, se vrátila zpět Gurlittovi a na základě závěti po jeho smrti galerii umění v Bernu. Část obrazů německé úřady kvůli podezření, že jde o nacistickou kořist, stále zkoumají. Že je nacisté skutečně ukradli, se zatím podařilo prokázat jen v šesti případech.