Článek
Některé toky však zůstaly i na desetině průměru. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.
„Lokálně došlo k navýšení hladin toků v oblastech s vyššími srážkovými úhrny. Nejvýraznější vzestup zaznamenala řeka Bečva, která dosáhla více než dvojnásobku průměrného květnového průtoku, řada dalších toků se dostala alespoň na květnový průměr. Aktuálně ale hladiny na řadě míst opět klesají k podprůměrným hodnotám. Žíznivá krajina vodu rychle využila a na některých tocích se dešťové srážky vůbec neprojevily,“ uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
V oblastech nezasažených bouřkami a dešti zůstává situace podle něj stále vážná. Řeka Romže vykazuje jen osm procent průměrného průtoku, Želetavka 16 procent, Haná 27 procent, Velička 12 procent a Olšava a Rokytná 24 procent.
„Vzhledem ke stávajícímu suchému období a nepříznivé hydrologické situaci jsme doporučili vodoprávním úřadům zvážit možnost omezit či zakázat obecné nakládání s vodami, popřípadě upravit povolené nakládání s vodami, provádět častější kontrolu dodržování manipulačních řádů rybníků a odběrů povrchových vod,“ uvedl Gargulák.
Deště ale zaplnily významné nádrže, šlo celkem o 2,65 milionu metrů krychlových zachycené vody. Většina významných nádrží tak má podle mluvčího plné nebo téměř plné zásobní prostory. „I nadále platí, že z nádrží vypouštíme nezbytné minimum. Prioritou manipulací zůstává pokrytí povolených odběrů, zejména odběrů pitné vody a vody pro závlahy,“ uvedl generální ředitel.
Státní podnik Povodí Moravy zajišťuje správu, provoz a údržbu vodních toků a vodohospodářských objektů v povodí Moravy a Dyje. Spravuje téměř 11.000 kilometrů vodních toků, přes 1100 kilometrů ochranných hrází, 30 významných nádrží, 137 malých vodních nádrží, 15 malých vodních elektráren, 13 plavebních komor a 175 jezů.