Článek
Vyloučení čtveřice prodemokratických poslanců ze 70členné Legislativní rady umožnilo nové usnesení čínského parlamentu, které hongkongské správě dovoluje odvolat zákonodárce bez nutnosti schválení soudem, pokud podporují hongkongskou nezávislost, spolčují se s cizími mocnostmi či jinak ohrožují národní bezpečnost.
Hromadná demise má podle prodemokratických politiků demonstrovat jejich jednotu a rovněž ukázat, jak daleko je Peking ochoten zajít, aby potlačil místní opozici. V hongkongském parlamentu již nyní převládají propekingští poslanci, rezignací se však definitivně mění v loutkový orgán Číny.
„Rozhodli jsme se dnes rezignovat na své funkce, protože naše kolegy bezohledně vyloučila centrální vláda,“ uvedl na tiskové konferenci představitel opozičního tábora Wu Chi-wai. „Ačkoli budeme v boji za demokracii v budoucnu čelit mnoha překážkám, nikdy se nevzdáme,“ dodal. Rezignační dopisy odevzdají opoziční poslanci podle Wua ve čtvrtek.
Představitelé opozice se pokoušejí klást odpor vůči mnohými vnímanému omezování svobod v Hongkongu, které se odehrává navzdory příslibu autonomie. Čína odmítá, že by výsady finančního centra – jinak nemyslitelné v pevninské části země – jakkoliv omezovala. Hongkongské úřady nicméně nekompromisně potlačily odpor poté, co v červnu loňského roku propukly protivládní protesty a uvrhly město do krize.
BREAKING: Pro-democracy politicians in Hong Kong say they are resigning en masse after four of them were disqualified under a law imposed by China banning independence campaigners from holding office.
— SkyNews (@SkyNews) November 11, 2020
Read more here: https://t.co/Vpj6iCf4mn pic.twitter.com/ECCkmXNLJS
Vláda města ve stručném prohlášení uvedla, že čtyři legislativci Alvin Yeung, Dennis Kwok, Kwok Ka-ki a Kenneth Leung byli zbaveni funkce, neboť představovali ohrožení pro bezpečnost státu. Čtveřice patřila k 12 poslancům, jimž byla odepřena účast v nyní odložených hongkongských parlamentních volbách.
Odvolání poslanců patrně umocní obavy západních zemí o hongkongskou autonomii. Tu městu zaručuje princip „jedna země, dva systémy“, na němž se Británie dohodla s Pekingem při předání města pod čínskou správu v roce 1997.