Článek
„Největší faux pas je podat arabské ženě ruku první a taky je hodně naivní si myslet, že byznys dohodnete hned na první schůzce,“ říká o podnikání na Blízkém východě Jiří Konečný, majitel společnosti Elko EP, která tam působí už 10 let.
Díky pohádkově velkým rozpočtům a překotnému vývoji, kterým státy kolem Perského zálivu procházejí, si ale svůj kus zisku na tamním boomu snaží utrhnout stále víc firem. Konkurence je obrovská, s ní ale i možnosti. „Měsíčně podáváme nabídky na 100 projektů.“
Jiří Konečný
Firma Elko EP vyrábí zařízení pro chytré domácnosti, kanceláře nebo třeba nemocnice. Jiří Konečný ji založil v roce 1997. Dnes vyváží do 17 států světa.
Ani tak by se kvůli zdlouhavému vyjednávání o každé zakázce, i dalším blízkovýchodním nešvarům, znovu na arabskou půdu podnikat nevydal.
Co konkrétně odlišuje byznys na Blízkém východě od toho evropského, respektive západního, si poslechněte v rozhovoru s Jiřím Konečným, který byl hostem Hi-tech Byznysu Pavla Cypricha.
8 stadionů pro 400 tisíc lidí
Firma Jiřího Konečného působí taky v Kataru, který chystá další mistrovství světa ve fotbale. Rozvoj země je proto o to rychlejší. Země investuje týdně do infrastruktury 400 milionů dolarů. Kde ještě před pár lety byla poušť, jsou dnes moderní kancelářské budovy, hotely nebo dálnice.
V hlavním městě a jeho okolí vyroste také 8 nových stadionů přímo pro mistrovství světa. Dohromady se na ně vejde bezmála 400 tisíc lidí. Co s nimi bude potom, když místní fotbal moc nezajímá, nikoho příliš netrápí. Podle odhadů má Katar zásoby zemního plynu nejméně na dalších 300 let. A už teď patří mezi nejbohatší státy světa.
Na to, jak se Katar na fotbalový svátek v roce 2022 připravuje, i na to, jak se v zemi žije, kdo jsou lidé, kteří v ní pracují a kde se bere její ohromné bohatství, se podívejte v druhé části pořadu Hi-tech Byznys.
Pořad Byznys
Pořad Byznys sledujte každý všední den ve 14 hodin a v repríze v 18:15 a 22:30 na Televizi Seznam.