Článek
Vědcům se podařilo odhalit nejstarší dochovanou skalní malbu v zemi – dvoumetrového klokana. Objev představil odborný časopis Nature Human Behaviour.
Malbu červeným okrem v útrobách skalního úkrytu nalezli v regionu Kimberley ve státě Západní Austrálie. V Kimberley se už dříve našly jeskynní malby a výzkum zde probíhá od roku 1990. Jedná se o lokalitu s největším množstvím dochovaného skalního umění od původních obyvatel Austrálie.
Neporušená malba klokana je dle výzkumníků stará 17 300 let. Její stáří vědci určili pomocí radiokarbonové metody datování, která chemicko-fyzikální metodou určuje stáří biologického materiálu. Výzkumníkům k určení stáří malby pomohly usazené vrstvy z hnízd bahenních vos.
#GriffithUni archaeologist Prof. Adam Brumm spoke to @abcnews about a new study that used fossilised wasp nests to accurately date Australia's oldest known rock painting: https://t.co/0XD7i7TVdS
— Griffith University (@Griffith_Uni) February 23, 2021
Doktor Damien Finch z Melbournské univerzity uvádí, že najít vrstvy hnízd po bahenních vosách pod i nad malbou bylo unikátní. Díky tomu, že mohli určit stáří hnízd, bylo následně jednodušší určit minimální i maximální stáří samotné malby.
„Radiokarbonovou metodou jsme určili stáří tří vrstev hnízd pod malbou a tří vrstev hnízd přes malbu. S jistotou jsme pak mohli určit, že malba je stará 17 500 až 17 100 let. Přesněji 17 300 let,“ uvádí Finch.
Spoluautor studie doktor Sven Ouzman z univerzity v Západní Virginii dodává, že starodávný klokan může být kulturně propojený s 40 tisíc let starými malbami na ostrovech v jihovýchodní Asii.
Cissy Gore-Birchová z organizace zaměřené na Aboridžince zdůrazňuje význam tohoto objevu pro původní obyvatele.
„Je důležité, aby znalosti a příběhy původních obyvatel nebyly ztraceny, a naopak byly dále předávány dalším generacím,“ dodává.
V polovině ledna byly objeveny dosud nejstarší jeskynní zvířecí malby světa v Indonésii, na kterých bylo zachyceno prase celebské. Výjevy v jeskyni jsou podle výzkumníků 45 500 let staré.