Článek
Cestovní kancelář Thomas Cook, která loni zkrachovala, začala s pomocí čínského majitele znovu fungovat.
Čínská skupina Fosun Tourism Group, která byla v původní cestovní kanceláři většinovým vlastníkem, uvedla, že obnovuje značku Thomas Cook. Ta bude prodávat zájezdy prostřednictvím internetu. Fosun loni koupil duševní vlastnictví zbankrotovaného podniku.
Britský podnik Thomas Cook, nejstarší cestovní společnost na světě, zkrachoval loni koncem září po 179 letech existence. Vaz mu zlomily obrovské dluhy.
Bankrot způsobil chaos v turistickém odvětví po celém světě. V největším repatriačním úsilí v poválečném období pak bylo zpět do Británie přepraveno ze zahraničí na 150 000 turistů. Služeb společnosti Thomas Cook využívalo ročně kolem 19 milionů lidí.
Thomas Cook bude nyní přes internet prodávat zájezdy do míst ze seznamu zemí, kam mohou Britové vzhledem k epidemické situaci cestovat, například do Itálie, Řecka a Turecka, uvedla společnost v prohlášení.
Načasování tohoto kroku však může vzhledem k pandemii nemoci covid-19 vyvolávat rozpaky, poznamenala agentura Reuters. Mnoho leteckých společností a cestovních kanceláří se totiž potýká s vážnými problémy. Největší cestovní kancelář světa, skupina TUI Group, byla například nucena požádat o finanční pomoc německý stát.
Šéf britské divize společnosti Thomas Cook Alan French uvedl, že spuštění provozu v době pandemie představuje krátkodobé komplikace, Fosun se ale podle něj soustředí na dlouhodobý výhled.
„Náš nový model podnikání v sobě spojuje fantastický zákaznický servis sídlící v Británii, aktualizovaný provozní model, který finančně chrání (vládní program) ATOL, a záštitu firmy v hodnotě mnoha miliard dolarů,“ řekl French. ATOL je vládní program finanční ochrany zájezdů, včetně letů. Spadá pod britský Úřad pro civilní letectví (CAA).