Článek
Pět a půl roku po uzavření je z historické budovy Národního muzea na horním konci Václavského náměstí jedno velké staveniště.
Lešení venku i uvnitř, z nádvoří je vidět, jak se hloubí podzemní spojovací tunel mezi starou a novou budovou, kterou Národní muzeum získalo v prostorách bývalého Federálního shromáždění. Časy běžného provozu připomínají červené koberce v přízemí. Ale zatímco do července 2011 tlumily kroky návštěvníků, dnes tlumí prašnost.
Kvůli mrazu se v těchto dnech pracuje hlavně uvnitř. Interiér je obedněn dřevotřískou, která chrání letitou stavbu proti stavebním otřesům, prostorami zní sbíječky.
V některých sálech je však už částečně vidět, na co se můžeme těšit, až rekonstrukce skončí - opravené štukované stropy. „Jsou nejzásadnější změnou, která se tu momentálně děje," říká ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Podle ředitele je nyní rekonstrukce, která vyjde na více než 1,5 miliardy korun, zhruba v poločase.
„Je to necelých 20 měsíců, co jsme budovu předali stavební firmě," říká ředitel Lukeš. „Jde o jednu z nejnáročnějších staveb v republice, ať už velikostí, nebo tím, že ze třetiny jde o speciální památkářské práce na národní kulturní památce."
Všechny expozice Národního muzea v Praze se po generální rekonstrukci otevřou do poloviny roku 2020.
Vedení muzea však věří, že z velké části se budovu podaří otevřít na podzim příštího roku, kdy Národní muzeum oslaví 200 let od svého založení a ke 100. výročí vzniku Československa se tu v roce 2018 plánuje velká československá výstava.