Článek
Šéfka Evropské komise se za doprovodu hlavního unijního vyjednavače Michela Barniera sešla v Londýně s premiérem Johnsonem.
Po skončení schůzky na Downing street č. 10, kde britský premiér sídlí, označil pro média mluvčí Johnsonovy kanceláře za „pozitivní” . Zdůraznil také, že se Johnson jasně vyjádřil k délce vyjednávání, které nehodlá prodlužovat.
Britský premiér sdělil předsedkyni von der Leyenové, že doufá v „nové a pozitivní partnerství mezi Velkou Británií a Evropskou unií, které se bude zakládat na přátelské spolupráci, sdílených dějinách, zájmech a hodnotách”. Podle premiérových slov je Spojené království připraveno zahájit jednání co nejdříve po 31. lednu letošního roku.
"Konec roku 2020? Nemožné"
Britský premiér Boris Johnson má v plánu vyřešit pobrexitová vyjednávání do konce letošního roku. Jeho představu ale odborníci už dříve označovali za nereálnou – a podobného názoru je i Von der Leyenová. Podle ní je deadline velmi těsný. „Dojednat obchodní dohodu do konce roku 2020 je nemožné,” uvedla šéfka Evropské komise podle BBC s tím, že je proto nutné si určit priority.
Jedenáctiměsíční přechodné období má dát Británii i EU prostor pro hladké vyjednání všech nevyřešených záležitostí. Své zástupce sice z evropských institucí stáhne, unijní pravidla pro ni ale budou platit víceméně i nadále.
Konečný termín určila vláda bývalé premiérky Theresy Mayové v dobách, kdy Británie chtěla z unie odejít na konci března loňského roku. Šlo tedy o dvacet jedna přechodných měsíců, které tehdejší britský kabinet plánoval v případě potřeby prodloužit.
Bez kvót, dumpingu i cla
Jakékoliv prodloužení se ale neslučuje s Johnsonovými plány. A to takovým způsobem, že mu chce premiér zabránit oficiální cestou – úpravou zákona.
„Budou to složité rozhovory, každá strana bude jednat podle toho, co je pro ni nejlepší. Ale mohu vás ujistit, že Velká Británie bude vždy mít v Evropské unii přítele a partnera, kterému může věřit,” řekla hlava Evropské komise.
But we are ready to design a new partnership with zero tariffs, zero quotas, zero dumping. A partnership that goes well beyond trade and is unprecedented in scope.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) January 8, 2020
And we are ready to work day and night to get as much of this done within the timeframe we have. #LSEEurope pic.twitter.com/vMIRkROid8
Nový obchodní vztah, ve který Von der Leyenová doufá, by měl být založen na heslu „nulových kvótách, nulovém dumpingu, nulovém clu". Připomněla ale nejasnosti ohledně volného pohybu unijních občanů v Británii.
„Bez něj nemůžete mít volný pohyb kapitálu, zboží a služeb,” řekla Von der Leyenová. „Čím více neshod, tím vzdálenější partnerství,” dodala.