Článek
Moderna
Americká společnost sídlící v Massachusetts se zabývá vývojem nových biotechnologií. Zaměřují se na využití podtypu molekul RNA (mRNA), které slouží jako jakýsi recept pro výrobu bílkovin v buňkách. Těchto znalostí využili i při vývoji nového léku.
Poté, co Moderna poslala zkušební lék na nový koronavirus od amerického Národního institutu pro alergie a infekční nemoci, se generální ředitel společnosti Stéphane Bancel stal dolarovým miliardářem. Cena akcií společnosti se výrazně zvedla o 42 procent. Bancel vlastní lehce nad devět procent Moderny, takže mu tento podíl podle agentury Bloomberg zajistil okolo 790 milionů dolarů.
Regeneron Pharmaceuticals
Další americká biotechnologická firma, která začala s výrobou vakcíny na COVID-19, předvedla neuvěřitelný kousek. V proslulém indexu S&P 500 dosáhla Regeneron Pharmaceuticals v minulém týdnu nejlepšího výsledku – cena jejích akcií vzrostla o 10 procent. Byla tak jedním ze dvou členů indexu, kteří si i přes nevídaný propad o 13 procent připsali růst. Pro S&P 500 se jedná o nejhorší výsledek od poslední finanční krize z roku 2008.
Při svém výrobním procesu se firma spoléhá na technologii, která dokáže velmi efektivně měnit genetický kód laboratorních myší. Informace získané pomocí takových úprav umožňují rychlejší a snadnější vývoj léku.
Top Glove
Nejen firmy zabývající se vývojem nového léku mohou zbohatnout. Zářným příkladem je malajsijská společnost Top Glove vlastněná miliardářem Limem Wee-Chaiem. Jak již název napovídá, Top Glove je největším světovým výrobcem gumových rukavic, které lidé začali nakupovat ve velkém jako prevenci před onemocněním COVID-19.
S větší péčí lidí o prevenci před novou nemocí vzrostl také majetek malajsijského podnikatele na jednu miliardu dolarů. Stal se tak 14. nejbohatším člověkem v Malajsii podle magazínu Forbes.
K12
Jak se virus rozšiřuje, šíří se i strach z nakažení. Lidé zůstávají ve svých domovech kvůli karanténě, někteří i dobrovolně. Firma K12 nabízí řešení pro děti, které nemohou do školy. Žák se může učit v bezpečí u pomyslného domácího krbu, za pomoci výukových programů pro děti od předškolního věku až po střední školu zcela online.
Cena akcií K12 v minulém týdnu vyskočila o 19 procentních bodů a generálnímu řediteli Nathanielu Davisovi přidala k jeho majetku 15 milionů dolarů.
Zoom Video Communications
Preventivní opatření zavádějí v posledních týdnech také firmy. Některé společnosti nařizují i karantény, ale aby nedošlo k paralyzování celého chodu firmy, rozhodly se k většímu využívání videokonferenčních nástrojů. Jedním z poskytovatelů těchto služeb je i společnost Zoom, počet jejíchž uživatelů vystřelil do astronomických výšin. Zoom nabízí videokonference i pro stovky účastníků najednou.
Pro generálního ředitele Erica Yuana to znamená, že za týden se mu jeho bohatství rozrostlo o 200 milionů dolarů na celkových 5,5 miliardy. Na pomoc s bojem proti nemoci Zoom například poskytl neomezené volání pro své čínské klienty nebo zvýšil monitoring serverů i při špičkách provozu.