Článek
Na změně návrhu zákona, který bude nově počítat i s odškodňováním za úmrtí, trvala veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Ministerstvo zdravotnictví původně plánovalo odškodňovat jen újmu způsobenou očkované osobě. Návrh měl být takto předložen vládě. V reakci na kritiku se ale ministerstvo rozhodlo zákon přepracovat a předložit vládě nové znění.
„Pokud si představíme extrémní situaci, kdy v důsledku povinného očkování dítě zemře, těžko bude někdo pochybovat o traumatu a újmě, kterou tím utrpí rodiče. Proto považuji za nespravedlivé a morálně neakceptovatelné, že zákon na tyto případy nemyslel a nepočítal pro ně ani s odškodněním, ani s náhradou nákladů pohřbu. S takovou koncepcí zákona jsem nemohla souhlasit, proto jsem na své připomínce trvala," uvedla veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.
V Česku nicméně nikdy k takovému případu nedošlo. Návrh tedy s touto variantou počítá spíše v teoretické rovině. Nepůjde ale jen o úmrtí, které by měl stát nově odškodňovat. Šlo by především o újmu na zdraví po povinném očkování. Stát by poškozeným vyplácel odškodné podle metodiky Nejvyššího správního soudu jako u jiných případů újmy na zdraví.
Výši náhrady bolestného a náhrady za ztížení společenského uplatnění dříve určovala náhradová vyhláška pomocí bodového ohodnocení. V těch byla vyčíslena například hodnota ztráty dolní končetiny, a to na částku ve výši 240 tisíc korun. Ztráta sluchu pak byla určena částkou 340 tisíc korun. Se smrtí je to nicméně složitější. Posuzování je čistě individuální.