Článek
Výstava se skládá ze dvou částí. Ta první se snaží přiblížit Trnkovo dílo tak, jak ho chápal autor sám. Představuje jeho „vážnou“ stránku, ve které se často vyjadřoval k tématům, jako je dehumanizace lidského společenství, vztah člověka a techniky či otázka umělecké svobody v totalitním režimu. Skládá se z pečlivě vybraných exponátů, které mapují hlavní tvůrčí oblasti Trnkovy tvorby a je doplněna o scénografické prvky, které odhalují, co návštěvníky čeká v části druhé.
Ta pak má ambici přiblížit Trnkovu tvorbu nové mladé generaci. Autoři výtvarného řešení výstavy plně respektují odkaz autora, ale s vědomím, že by pouhé mechanické vizuální přenesení postav knihy do výstavního prostoru neuspokojilo současnou generaci dětí, budují autorovy myšlenky pomocí moderních technologií. Je jimi například řada komponovaných audiovizuální projekcí a interaktivních instalací, které rozvíjejí příběh hlavních aktérů tak, aby v plné šíři vynikla výtvarná a literární kvalita předlohy.
Do této interaktivní části patří také celé půdní patro galerie, kde se nachází projekt „Trnkova zahrada 2“. Návštěvníci zde mohou do Trnkových příběhů přímo vstoupit a v prostorné instalaci se stát účastníky jeho kouzelného iluzorního světa, který chtěl diváka bavit, překvapovat a uvádět v úžas.
Výstava v galerii GASK v Kutné Hoře potrvá do 22. března 2020.