Článek
Cesta prezidentova poradce Martina Nejedlého do Moskvy byla podle senátního zahraničního výboru opakovaným porušením zásad jednotné zahraniční politiky. Agendu hlavy státu projednávala osoba bez řádné smlouvy, bezpečnostní prověrky a bez součinnosti s vládou, která za zahraniční politiku ČR nese odpovědnost, konstatoval dnes výbor na návrh svého předsedy Pavla Fischera (nezávislý).
Kancelář prezidenta republiky nezajistila patřičnou součinnost s vládou, čímž mohla ohrozit bezpečnostní zájmy státu, shodl se výbor. Vyzval vládu a ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), „aby z této situace vyvodili důsledky a napříště důsledně zajišťovali úřadu prezidenta patřičnou úroveň bezpečnosti a nezbytnou součinnost“.
Nejedlý do Moskvy odcestoval koncem minulého týdne s diplomatickým pasem, Ministerstvo zahraničí nebylo předem o programu a účelu cesty informováno. Nejedlý následně diplomatům sdělil, že jednal s poradcem ruského prezidenta Jurijem Ušakovem o tématech v gesci prezidentské administrativy. Mluvilo se i o přípravě budoucího setkání prezidentů Miloše Zemana a Vladimira Putina, řekl v úterý poslancům Petříček.
Ministr také uvedl, že příprava Nejedlého cesty do Ruska nebyla standardní. Záležitost chtěl probrat s ředitelem hradní diplomacie a současně vládním zmocněncem pro konzultace s Ruskem Rudolfem Jindrákem, který podle Fischera o misi také nevěděl. Bývalý diplomat Fischer označil za nemyslitelné, aby někdo s diplomatickým pasem jednal, aniž o tom Ministerstvo zahraničí vědělo.
Nejedlý už před cestou řekl, že v Rusku nehodlá jednat o tendru na stavbu jaderného bloku v Dukovanech. Mezi možnými uchazeči je ruská firma Rosatom. Nejedlý se podle serverů v roce 2017 tajně setkal s šéfem Rosatomu Alexejem Lichačovem, upozornil Fischer.
Výbor se také s bývalým ředitelem Bezpečnostní informační služby (BIS) a nynějším šéfem Národního bezpečnostního úřadu Jiřím Langem věnoval v obecné rovině informaci, podle níž si Zeman vyžádal od kontrarozvědky jména ruských agentů v Česku včetně prováděných operací. Podle Langa je třeba prověřit únik takové informace, který by byl posuzován jako trestný čin nebo přestupek. O hodnověrnosti informace nechtěl spekulovat.
Fischer uvedl, že si od premiéra Andreje Babiše (ANO) vyžádal dokument, který se Zemanových úkolů pro BIS týká. Babiš chtěl znát důvod. S dalším projednáním výbor počká na závěry sněmovní komise pro kontrolu BIS. K tématu by se mohl vrátit příští týden v souvislosti s projednáváním zprávy o loňské činnosti BIS.