Článek
O zrušení stíhání Jaroslava Haščáka informoval v úterý odpoledne slovenský Deník N. Vlivný byznysmen byl obviněn z korupce loni v prosinci a na přelomu roku strávil 30 dní ve vazbě. Z vazby Haščáka propustil letos v lednu nejvyšší soud, podle kterého se policii a prokuratuře nepodařilo zabezpečit dostatek kvalitních důkazů.
Ministryně spravedlnosti Mária Kolíková ze strany Za lidi proti rozhodnutí podala mimořádné dovolání. Věc měl znovu posoudit nejvyšší soud, krok generálního prokurátora ale situaci změnil. Krok odůvodnil souhlasem s lednovým postojem nejvyššího soudu.
Haščák se hned po svém loňském zatčení stáhnul z výkonných funkcí ve finanční skupině Penta Investments. Letos v červnu začal svůj podíl převádět na rodinu. Časopis Forbes odhaduje Haščákovo jmění, které tvoří hlavně podíl v Pentě, na 1,2 miliardy dolarů (asi 25 miliard korun). Haščák byl obviněn z legalizace příjmu z trestné činnosti, kde je trestní sazba 12 až 20 let.
Generální prokurátor zrušil v kauze Gorila také stíhání Ľubomíra Arpáše a jeho manželky Dany Arpášové. Bývalý pracovník tajné služby SIS Arpáš měl podle původního obvinění uzavřít smlouvu na fiktivní poradenské služby za 194 tisíc eur. Podle policie šlo ale ve skutečnosti o odměnu za prodej nahrávky Gorila.
Dosud nevyřešená korupční kauza se týká podezření z uplácení vysokých politiků a úředníků v letech 2005 a 2006. Gorila obsahuje nahrávky z konspiračního bytu, kde se šéf Penty Haščák scházel s vysoce postavenými politiky, mezi kterými byl i předseda strany Směr Robert Fico.
Exšéf tajné služby na svobodě
Bez obvinění je od úterý také bývalý šéf slovenské tajné služby SIS Vladimír Pčolinský, který byl vazebně stíhaný kvůli korupci. Policie ho zatkla letos v březnu. Důvodem zrušení stíhání jsou podle prokuratury „závažná procesní pochybení a absence důkazů“. Obvinění z podplácení se v celé Pčolinského kauze zrušilo i podnikateli Zoroslavovi Kollárovi.
Kollár je známý z policejních „mafiánských seznamů“ a také z policejní akce Vichřice z loňského října. Při té skončil za mřížemi kvůli obvinění z uplácení bratislavských soudců. Peníze – nejspíš 40 tisíc eur (přes milion korun) – měl šéf SIS dostat za to, že zajistil, aby tajná služba nechala Kollára na pokoji, neodposlouchávala ho a nesledovala.
Prokurátor Jozef Kandera zrušil obvinění Pčolinského navzdory tomu, že bylo vyšetřování v závěrečné fázi a dozorový prokurátor se rozhodoval, zda podá obžalobu k soudu.
Podle deníku SME se Vladimír Pčolinský pohyboval v zákulisí slovenské politiky už dlouho před nástupem do čela SIS v dubnu 2020. Dobře se vyznal ve fungování bezpečnostních složek a platil za důležitého člověka pro stranu Borise Kollára. V médiích se jeho jméno začalo častěji objevovat po zatčení Mariana Kočnera v létě 2018.