Článek
V ostravské nemocnici se po deseti letech schyluje k velké obměně. Zdejší vedení tohoto státního zdravotnického zařízení si chce pořídit nový kybernetický nůž CyberKnife.
Tento přístroj se využívá pro léčbu onkologicky nemocných pacientů. Unikátní je v tom, že dokáže ozařovat s mnohokrát větší přesností než jiné lineární urychlovače.
Tomu, že jde o špičkové vybavení, odpovídá i jeho cena. Dražší přístroj si nemocnice v Česku ještě nepořídily.
„Je velmi vytížený, každý den jede na dvě směny. S jeho stářím a opotřebovaností přibývá poruch a prodlužuje se čas, kdy je mimo provoz,“ zdůvodnila mluvčí ostravské nemocnice Petra Petlachová, proč si chtějí koupit CyberKnife nový. Navíc letos podle ní skončí servisní podpora od jeho výrobce.
První CyberKnife si Fakultní nemocnice v Ostravě pořídila za 183 milionů bez DPH. Nyní si ho chce koupit za 165,6 milionu bez DPH (přes 200 milionů korun s DPH). A nákup již schválila přístrojová komise Ministerstva zdravotnictví.
Původní nákup přístroje se přitom dostal do hledáčku detektivů. Podle vyšetřovatelů při něm mohl stát přijít o desítky milionů. Případ ale nakonec policie před dvěma roky odložila kvůli promlčení.
Aktuální cena přístroje vychází z průzkumu trhu, který si vedení ostravského zdravotnického zařízení udělalo. Oslovilo přitom jedinou firmu. Konečná částka se však může ještě měnit.
„V době realizace veřejné zakázky a nákupu požadovaného systému může na konečnou kupní cenu dle smlouvy mít vliv řada dalších faktorů – aktuální cena od výrobce, kurz koruny vůči dolaru a euru, aktuální celková ekonomická situace, situace na trhu,“ uvedla Petlachová.
V Česku by měl být druhý přístroj CyberKnife v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Ta za něj včetně servisu zaplatí zhruba 164 milionů s DPH. Tedy asi o 35,7 milionu méně než nemocnice v Ostravě. Ta vyšší cenu vysvětluje tím, že jejich CyberKnife bude v plné výbavě.
Ve vojenské nemocnici ho chtějí využívat pro ozáření v oblasti mozku a míchy. Ten - co si chtějí koupit v Ostravě - bude moci léčit onkologická onemocnění po celém těle, včetně oblasti plic a břicha.
Vedení nemocnice v Ostravě také tvrdí, že k tomu přístroji neexistuje jiná alternativa.
„CyberKnife je nepřesnější ozařovací přístroj na světě. Do malého objemu tkáně umožňuje aplikaci velmi vysokých dávek záření. Díky své přesnosti připomíná spíš chirurgický zákrok než ozařování,“ uvedla Petlachová.
Za deset let ošetřili v Ostravě zhruba sedm tisíc pacientů. Což je přibližně 800 ročně. Léčba jednoho nemocného přitom vyjde na zhruba 125 tisíc korun. A třeba loni za takovou péči zaplatily zdravotní pojišťovny 90 milionů korun (za poslední tři roky šlo o 253 milionů korun).
Navíc podle odhadů bude nemocnice platit každý rok za materiál - fixační masky nebo zlatá zrna, které se při ozařování využívají - necelé dva miliony korun.