Hlavní obsah

Vizita: Válkovy nápady k vyjasnění doplatků ve zdravotnictví nepomáhají

Martin Čaban
Komentátor
Foto: x.com/vlvalek

Celá Válkova novelizační snaha působí trochu jako výroba právních duplicit.

Ministr Válek představil novelu zákona o zdravotních službách, která slibuje lepší regulaci různých poplatků a doplatků, které mnoho lékařů účtuje pacientům. Je ale formulována tak, že sama o sobě situaci nejspíš nezlepší.

Článek

Čtete ukázku z Vizity – newsletteru Martina Čabana plného postřehů o českém zdravotnictví a jeho přesazích do politiky. Pokud vás Vizita zaujme, určitě se přihlaste k odběru!

„Chceme legislativně jasně definovat, co jsou poplatky, které jsou v rozporu se zákonem,“ hlásil ministr Válek, když zákon představoval. Jak to dopadlo? Pocity jsou řekněme smíšené.

Válkovy dřívější formulace naznačovaly, že snad vznikne něco jako taxativní výčet či seznam zakázaných poplatků. Ne že by to byla nejšikovnější možná cesta, ale mohl to být zajímavý pokus. Nakonec ale zvítězilo jiné pojetí, naopak velmi obecné.

Nejdůležitější je v tomto ohledu návrh, podle nějž by v zákoně o zdravotních službách mělo být výslovně uvedeno, že poskytovatel péče nemůže (dovolím si parafrázovat právničinu):

- požadovat úhradu za služby poskytnuté v rozsahu, v němž jsou tyto služby hrazeny z veřejného zdravotního pojištění;

- požadovat úhradu za něco, co není uvedeno ve viditelně vystaveném ceníku nehrazených nebo částečně hrazených služeb;

- podmínit platbou přijetí pacienta do péče nebo pokračování v péči;

Kolem těchto tří bodů je namotána spousta právních formulací, ale základní princip je snad zřejmý.

Pokud je někdo ve zdravotnictví profesionál nebo fanoušek na úrovni „nerd“, možná si při čtení zejména prvního zmíněného bodu vzpomene na takzvaný paragraf Fischerové v zákoně o veřejném zdravotním pojištění. Tam je už dlouhá léta stanoveno, že pojištěnec má právo „na poskytnutí hrazených služeb v rozsahu a za podmínek stanovených tímto zákonem, přičemž poskytovatel nesmí za tyto hrazené služby přijmout od pojištěnce žádnou úhradu“.

Také oba další body už mají v platných zákonech své vzory, takže celá novelizační snaha působí trochu jako výroba právních duplicit. Nicméně to by byl příliš přísný soud. Novinkou je totiž kromě zmíněného výčtu také zařazení porušení některých těchto pravidel mezi obsáhlý seznam přestupků, jichž se může poskytovatel péče podle zákona o zdravotních službách dopustit. Z toho také plynou přímé hrozby pokut uvedených v tomtéž zákoně.

Pokud by návrh prošel tak, jak jej Válek navrhl, pak lékař, který vybírá poplatky za služby hrazené ze zdravotního pojištění, by mohl dostat až milionovou pokutu, a pokud by chtěl peníze za něco, co nemá transparentně uvedeno v ceníku, hrozila by mu pokuta do 50 tisíc.

Čistě teoreticky bychom se tedy mohli dobrat lepší vymahatelnosti pravidel, která už v systému nějaký čas máme. Zda to potvrdí praxe, se ale teprve uvidí. V kličkování mezi paragrafy jsou Češi obecně dobří a někteří lékaři jakbysmet.

Klíčovým problémem zůstává informační a mocenská asymetrie mezi poskytovateli péče a pacienty. Česká televize začátkem ledna přinesla velmi dobře udělanou reportáž o výběru různých plateb „na dřevo“ včetně nesmyslných poplatků v mobilních aplikacích pro rezervaci termínu (za vedení rezervačního systému jsou přitom lékaři obvykle odměňováni úhradovými bonusy od zdravotních pojišťoven).

Zásadní proto je, aby pacienti, po nichž lékaři nelegální nebo „šedé“ platby požadují, byli asertivní a byli schopni si stěžovat na správných místech. Ministerstvo zdravotnictví, ale i zdravotní pojišťovny dluží pacientům velmi přehlednou a důraznou komunikační kampaň, v níž by jim jasně sdělili, s jakými platbami se mohou v ordinacích setkat, co je ještě v zákonných mezích a kdy už si lékař přilepšuje v rozporu s pravidly na pacientův úkor.

Jakkoli jsou totiž přímé platby ve zdravotnictví velmi silně omezeny, pravidla jsou roztroušena v různých zákonech a jasná vodítka chybějí. Pak pacient stojí před rozhodnutím, zda být ošetřen a zaplatit pár stovek nebo i tisíců korun, anebo riskovat, že ošetřen nebude, a prodírat se právní džunglí a pravidly stížnostních agend na kraji nebo ve zdravotní pojišťovně. Je celkem jasné, co si většina z nich vybere. A lékaři vybírající nelegální poplatky to velmi dobře vědí.

Pokud ministr Válek sliboval, že do systému přímých plateb vnese pořádek, přehlednost a funkční nástroje vymáhání pravidel, pak jeho „klíčová“ novela zákona o zdravotních službách bohužel sama o sobě tento slib rozhodně nenaplní.

V plném vydání newsletteru Vizita toho najdete ještě mnohem víc, včetně zajímavých tipů na čtení z jiných médií. Pokud chcete celou Vizitu dostávat každé druhé úterý přímo do své e-mailové schránky, přihlaste se k odběru.

Doporučované