Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Čtete ukázku z newsletteru Kauzy Seznam Zpráv, ve kterém každý týden reportéři z našeho investigativního týmu shrnují podrobnosti a zákulisí nových kauz z vysoké politiky i byznysu. Pokud vás newsletter zaujme, přihlaste se k odběru!
Opravdu si nemyslím, že k oznámeným personálním výměnám Válka motivoval newsletter Kauzy Seznam Zpráv. S největší pravděpodobností si ministr a jeho tým uvědomili neudržitelnost situace.
Do čela Fakultní nemocnice v Motole Válek před měsícem dosadil Lucii Valentovou-Bartákovou, náměstkyni stíhaného ředitele Miloslava Ludvíka. Otázkou (s tušenou odpovědí) bylo, zda Ludvíkova spolupracovnice dokáže nahlédnout všechna možná korupční rizika, která po sobě její bývalý nadřízený zanechal, zvlášť když toho nebyla schopná dosud.
V pátek přistoupil ministr k další provizorní fixaci a řízením motolského špitálu pověřil ředitele sousedící Nemocnice Na Homolce Petra Poloučka. Vybral jej prý nejen proto, že obě zařízení jsou na dohled, ale i kvůli tomu, že Polouček má zkušenosti – Homolku čistil po zkorumpovaném kokainistovi Vladimíru Dbalém.
Proč nevyhlásil transparentní veřejné řízení? I když jde o další flikování, v případě Motola je to víc než pochopitelné. Nemocnice potřebuje v čele manažera, jenž co nejrychleji napraví chyby, které nastaly při cinklém tendru na výstavbu onkologického centra. Pokud neuspěje, hrozí nejen ostuda, ale i vracení dotačních miliard (objekt za 4,5 miliardy musí být hotový v příštím roce, jinak hrozí, že Česko přijde o evropskou dotaci ve výši 3,7 miliardy korun). A to už nemůže přehlížet ani Válek.
Ve stejný den ministr obsadil také ředitelské křeslo v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Plnohodnotnou šéfkou jmenoval Helenu Rögnerovou, která IKEM vede od září 2023, kdy po policejním zásahu musel skončit jeho tehdejší ředitel Michal Stiborek.
„Řídí jej velmi dobře. Dokázala situaci zklidnit a stabilizovat,“ vychvaloval Válek Rögnerovou na tiskové konferenci. To ovšem nevysvětluje, proč nevyhlásil veřejné a transparentní výběrové řízení ani v IKEM.
Jistě s tím nesouvisí fakt, že Rögnerová letos oslavila sedmdesátiny a musela by jako státní úřednice skončit. Na ministerstvu totiž současně vede sekci pro ekonomiku a zdravotní pojištění. Mimochodem: na její místo na ministerstvu Válek výběrové řízení vypíše.
„Řekl jsem, že do doby vyšetření všech kauz v IKEM nebude výběrové řízení. Ty kauzy nejsou dořešeny,“ prohlásil nyní Válek. Pohrává si snad s myšlenkou, že by se do čela IKEM mohl jednou vrátil Stiborek, který - jak jsme popsali – vedle ředitelování zvládal ještě vedlejší stamilionový úvěrový byznys a k tomu je stíhán za vydírání?
To opravdu nevíme. Je ovšem zřejmé, že Válkovy volby i vysvětlení mají logické trhliny. A že k vyhlášení konkurzu na šéfa IKEM měl dost času, který trestuhodně promrhal.
Co jsme také napsali
Nekonečné čekání na spravedlnost. Do katastru nemovitostí byla po 15 letech jako majitelka zámku Líčkov opět zapsána Marie Brázdová. Pocit spravedlnosti si ale dlouho neužila. Dva týdny po definitivním rozsudku Nejvyššího soudu zemřela, popisuje kolega Jirka Pšenička v příběhu o nekonečném čekání na nápravu.
Počtvrté o fiktivní reklamě. Další firma z holdingu Agrofert bývalého premiéra a poslance ANO Andreje Babiše nepřesvědčila soud, že oprávněně vykázala náklady na reklamu na farmě Čapí hnízdo, a bude muset daně zpětně doplatit. Už čtvrtý soud má za to, že šlo o fiktivní inzerci.
Pozadí milosti pro seniory. Seznam Zprávy, konkrétně kolega Vojta Blažek, zrekonstruovaly případ pěstitelů, kteří byli v sedmdesáti letech odsouzeni za účast v byznysu se 126 kilogramy marihuany. Z vězení se dostali po březnové milosti od prezidenta.
Střet špionů u Vlkoše. Ministři vůbec poprvé využili nejtvrdší opatření zákona, který Česku umožňuje prověřovat zahraniční investice. Kvůli riziku špionáže zakázali společnosti se sídlem v Pekingu, aby na Moravě, konkrétně u Vlkoše, provozovala pozemní satelitní stanici.
Střet kauz na magistrátu. Nečekaně se nám potkaly dvě kauzy. Očekávatelně to bylo na pražském magistrátu. Na přípravu projektů za miliardu najala radnice firmu bez zaměstnanců, kterou řídil muž opakovaně stíhaný policií. Ten dnes sedí na 9 let ve vězení kvůli krácení daní a machinaci s pozemky. Onoho podvodníka jsme zaregistrovali v jiné kauze, stejně tak úředníka, který mu zakázku přiklepl.
Obchody s řopíky. Vypátrali jsme, že stát rozdal některé vojenské bunkry soukromníkům. Jeden řopík byl například darován exposlanci, který jej ale později výhodně vydražil. Jde o jisté privilegium, absolutní většina řopíků byla v posledních letech předmětem prodeje. Další bunkr zdarma od státu získala třeba kyperská firma s tajným vlastníkem.
Pokud vás týdenní report toho nejdůležitějšího z naší investigativní dílny zaujal, určitě se přihlaste k odběru a newsletter také doporučte svým známým. Příští neděli se na vás opět těšíme u dalšího vydání!