Hlavní obsah

Šuplík: Vykřičník vítězí!

Jan Lipold
šéfkomentátor
Foto: Shutterstock.com, Seznam Zprávy

Dřív vykřičník znamenal volání „Sláva!“, dnes znamená spíš volání „Fuj!“, což zvyšuje jeho popularitu.

Naneštěstí pro Stačilo! a další subjekty veřejného života už křičí všichni a jeden zvýšený hlas navíc se v tom snadno ztratí.

Článek

Milí čtenáři! Redakce Šuplíku se předem omlouvá za to, že na vás v dnešním vydání bude trochu řvát. Ale jinak to nepůjde, když je naším tématem vykřičník!

Příslovečnou poslední kapkou na dortu se stal název Stačilo!. Tak se politické hnutí jmenuje a dle copyrightu i přímluvy jazykovědců je správné ho tak i s vykřičníkem psát, protože jde o název „díla“. Stejně jako Vrať se do hrobu! Nebo Chcete mě? Jenže otazníky v názvech, v reklamě a médiích, v ústech velitelů (srov. rozpačité „Pochodem vchod?“), výstražných nápisech a na dalších místech fungují podstatně hůř.

Pod názvem Šuplík vychází od roku 2023 jazyková a kulturní hlídka, kterou na Seznam Zprávách připravuje Jan Lipold. Protože slova jsou jen kapky deště.

Došlo nám, že Stačila! si ve volebním roce 2025 užijeme až běda. A že abychom při tom obstáli, musíme se napřed vyrovnat s fenoménem agresivního vykřičníku jako takovým. Vždyť vykřičník se vyvinul v nejžádanější znak typografického projevu. Že si ho do přemalovaného názvu vetkly i komunistické konzervy, mluví samo za sebe - až tak trendy vykřičník je. Je všude. Útočí. Pozor! Pohov! Pomoc!

Vlastně by šlo dávat vykřičník místo tečky skoro všude, aniž by se to výrazně příčilo obsahu sdělení i tónu, na který jsme víceméně zvyklí. Věty by jen o něco víc vyznívaly jako výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu, no a co. Prší! Sněží! Vinen! Nevinen! Ano, šéfe! Americké akcie posílily! Aha! Výbor podpořil návrh na širší možnosti financování fondu dopravy!

Rozhodující vlastností vykřičníku je naléhavost. Věta jednočlenná slovesná Stačilo! má takhle úplně jiné grády než s tečkou, otazníkem i čímkoli jiným. Alarm, urgent!

Rudá kontrolka - vykřičníky samozřejmě mohou být i barevné - kvalitně mobilizuje opoziční protest. Jen kdyby se Stačilo! náhodou dostalo k moci, bude se muset před příštími volbami zase přejmenovat, například na Nestačilo!, jinak by si voliči mohli vyložit špatně, s čím že to mají skoncovat. No a co.

Vykřičník v politické ani jiné komunikaci bohužel není samospasitelný. Strana Volte Pravý Blok atd. jich má ve svém názvu celkem sedmnáct a na vstup do Sněmovny a Guinnessovy knihy rekordů je to pořád málo. Ačkoli jsou i ve skupenství po třech!!!

Politikou dle oficiálního rejstříku Ministerstva vnitra obíhaly nebo obíhají také partaje jako „DOST JE DOST ! Občané za svá práva“, „ANTIBURSÍK - STOP EKOTERORU !“, „NESPOKOJENÍ OBČANÉ!“ (s pěknou zkratkou „NO!“) nebo „Hnutí O co jim jde?!“. I jim byly jak vykřičník, tak co největší písmena v názvech málo platné. Protože konkurenční prostředí je čím dál tvrdší. Triky s vykřičníky a verzálkami používá dneska kde kdo.

Upoutat pozornost je těžší a těžší. Pokud! Nejste! TRUMP!!!

Křičí všichni a jeden zvýšený hlas navíc se v tom snadno ztratí.

Přesto je pravděpodobné, že marketéři neodolají a volební kampaň pod kotlem inflace vykřičníků ještě přitopí. Tomio Okamura už název SPD doplnil claimem „Jo!“. ANO! tím pádem vrátí úder (proč mu ten vykřičník schází už od roku 2011, je velkou záhadou). Spolu se přejmenuje na Spolu!, STAN na STAN! a mladočeši na mladočechy!.

Dějiny typografie uvádějí, že vykřičník vznikl z latinského slova „io“, které vyjadřovalo nadšení. Původní význam „bingo!“ se časem rozšířil nebo úplně obrátil: Ticho! Už dost! Stačilo!

Pochopit, čím vším vykřičník doopravdy je, pomáhají staří dobří obrozenci a brusiči jazyka českého. Říkali mu třeba znak podivení, rozkazník, vzvolavník i zvolavník. Václav Hanka (znáte z Rukopisů) zase slovem vykřičníky označoval to, čemu dnes říkáme citoslovce. A jsme doma: vykřičník, to je vášeň! Tak proto to všechno.

Doporučované