Hlavní obsah

Šuplík: Účtujeme s ďábelskými vynálezy. Máte doma mařič?

Jan Lipold
šéfkomentátor
Foto: Seznam Zprávy, Shutterstock.com

Mařič energie, to je něco jako zeměmařič.

Plýtvat na něco energií, to si asi už zažil každý z nás. Ale teď se kvůli tomu vyvinul speciální přístroj - mařič energie.

Článek

Sloupek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Pod názvem Šuplík vychází od roku 2023 jazyková a kulturní hlídka, kterou na Seznam Zprávách připravuje Jan Lipold. Protože slova jsou jen kapky deště.

Až děti našich vnuků půjdou na exkurzi do muzea kuriozit, tenhle vehikl tam stoprocentně najdou na čestném místě. Ozdoba oddělení pošetilých vynálezů zapůsobí na příští generace asi tak, jako na nás působí průkopníci létání, kteří mávali křídly. Končilo to špatně, i volným pádem z výšky.

Ten vynález, o kterém je řeč, ale v roce 2025 patří k hitům energetického trhu a je po něm sháňka, protože se na něm dá vydělávat. Jmenuje se mařič energie.

Ano, název přístroje napovídá, že jde o pádnou odpověď na éru šetrnosti, třídění a recyklace, zateplování, nákupů bez obalu, re-use center a reklam na automobily s nulovou spotřebou.

Co mařič energie přesně je a jak vypadá, zjistíte v rámečku na konci tohoto článku.

Pozornost budí nejen absurdita úspěšného konceptu maření, ale i jazyková stránka věci: mařič totiž je fungl nové slovo. Český národní korpus ani Slovník spisovného jazyka českého zatím žádné mařiče neobsahují. A náš nepřítel nejvěrnější, automatický korektor, slovo mařič vytrvale opravuje na měřič.

Více o tom, k čemu mařič slouží:

Redakční stanovisko Šuplíku k mařičům je a zůstane rozporuplné. Samotný přístroj, který vyrobenou elektřinu umí rozfofrovat pánu bohu do oken, s přízní našeho zdravého zeleného rozumu (ZZR) počítat nemůže. Kdežto slovo mařič naopak ceníme vysoko: echt český neologismus krátce a výstižně vyjadřuje, oč běží. Čistá práce.

Než si to dá patentovat někdo jiný, zaregistrujeme si pro prototyp mařiče 2.0 - samozřejmě s energetickým štítkem „A“ - ochrannou známku Mařenka. Šuplík je totiž do kšeftu, to jste nevěděli?

Po technologické stránce mařič nezapře příbuznost se spotřebičem nebo vařičem, až na to, že ve výsledku funguje opačně, což je zvlášť markantní při srovnání se spořičem. Například mařič obrazovky se zdá být neprodejný, tudy cesta nevede.

Po jazykové stránce fascinuje protiklad mezi kladným a záporným významem, chcete-li nábojem slova mařit. Pro provozovatele mařičů, případně energetické soustavy, jde o maření prospěšné, asi jako když policie zmaří pokus o atentát nebo náš brankář zmaří tutovku soupeřova útočníka. ZZR naopak vidí maření škodlivé, podobně jako když naše plány zmaří déšť nebo někdo maří výkon úředního rozhodnutí (paragraf 337). A elektřina by neměla přicházet nazmar, ani když to není trestné.

Kolem mařičů kromě toho volně asociují slova jako rozmar a marnivost, což také nevěstí nic dobrého.

Vyrobte elektřinu a pak ji zmařte. Anebo to, co si napřed ohřejete v mikrovlnce, pak dávejte vychladit do ledničky, a ten pocit zmaru pravděpodobně zažijete taky: Marnost nad marnost, všechno je marnost!

Mařič energie

Jde o technologii, která dokáže odebrat ze sítí přebytečnou elektřinu, pro kterou v danou chvíli není spotřeba, a přemění ji na teplo. Často energie zůstane bez smysluplnějšího využití.

Zařízení se dá přirovnat k fénu, v němž je topná spirála napájena elektřinou. Mařič z elektřiny vyrobí teplo, které v nejčastějších případech následně vypustí do ovzduší.

Mezi mařiče však mohou patřit i elektrokotle ohřívající vodu či chladírny, které však teplo efektivně využívají. Distributoři však zaznamenali i záměr likvidace energie svícením, kdy jsou ve velkých sklenících zapnuta světla i přes den. Nyní však roste zájem právě o technologie, které elektřinu jen „spálí“.

Foto: ESKO Generator, Seznam Zprávy

Mařič energie je zařízení, které nyní distributoři vídají v žádostech o připojení do sítě nejčastěji.

Doporučované