Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Přejmenovávat něco na něco jiného je odjakživa odznakem moci, takže nepřekvapí, že se do toho pustil i Donald Trump. Ještě než odemkl Bílý dům na Pennsylvania Avenue ve Washingtonu (ten snad může být v tomto ohledu klidný).
Přejmenovávací aktivity politiků se nejčastěji týkávají místních názvů: ulic, případně celých měst (Zlín–Gottwaldov a zpět), výjimečně i států (Horní Volta –Burkina Faso). Stává se i to, že konflikt o název zamrzne a permanentně hrozí eskalací – například v Praze doutná spor, jestli je tunel pod Vítkovem, který si nárokují obyvatelé čtvrtí na jednom i druhém konci, Karlínský, anebo Žižkovský.
Pod názvem Šuplík vychází od roku 2023 jazyková a kulturní hlídka, kterou na Seznam Zprávách připravuje Jan Lipold. Protože slova jsou jen kapky deště.
Donald Trump je ale nejen nejmocnějším mužem, ale také toponomastikem světa. A tak se pustil i do názvů přírodnin. To je ještě jiná liga. Kvůli potenciálním problémům s navigací i geopolitickým napětím.
Takže když Trump hlásí, že chce přejmenovat Mexický záliv na Americký záliv, znepokojuje to nejen mexický státní úřad pro zachování zeměpisu, ale také analytiky mezinárodních vztahů, a koneckonců i redakci našeho Šuplíku. Protože v historii se docela párkrát stalo, že neomalený jazykový nárok na nějaké území předcházel tomu ještě neomalenějšímu materiálnímu.
Mexická prezidentka sice chabě namítla cosi v tom smyslu, že na mapách byl Mexický záliv o 170 let dřív než Spojené státy americké, ale to si protistrana vyloží jen jako zlovolnou provokaci: takže chcete snad přejmenovávat vy nás?!
Patriot Trump jako vždy neomylně vyhmátl podstatu věci: je snad správné, když se americká ropa těží v Mexickém zálivu?
Evropa zaujímá spíš zdrženlivé stanovisko. Pro ni je rozhodující, jestli z Amerického zálivu bude dál prýštit Golfský proud, což snad bude, protože Golfský je z anglického gulf, a i kdyby to měl být Znovu velký americký proud, zajímá ji jen teplota ZVAP.
Poslední malověrní nepřejícníci ještě tak hlesnou, že existuje i Mezinárodní hydrografická organizace, která „stanovuje hranice a mezinárodně uznané názvy jednotlivých světových moří“. Takže do toho možná bude chtít ještě mluvit a pro jistotu by se měla její delegace pozvat na příjemný víkend do Mar-a-Lago all-inclusive.
A je rozhodnuto. Vyvalte glóby, vyvěste fangle, přepište atlasy!
V případě dalšího Trumpova toponomastického zářezu, pře-přejmenování hory Denali (6190 m) zpátky na Mount McKinley (6190 m), jde o vnitřní záležitost USA a státu Aljaška, takže místo eskalace globálního napětí se dá očekávat spíš v dlouhodobém horizontu zamrzlá krize tak jako u Karlínského (sic!) tunelu. Kulturní válka to bude zlá, ale americká. Konec analýzy Šuplíku.
Na Panamský průplav si Trump brousí zuby, aniž by ho podle dostupných informací chtěl přejmenovat. Což je důkaz, že to není zdaleka tak horké.
Na Kanadu si Trump brousí zuby, i když zatím přejmenoval jen jejího premiéra na guvernéra. Což je důkaz, že to je celkem vážné.
Na Grónsko si Trump brousí zuby bez ohledu na to, jak mu chce říkat, ó hrůzo. Přepište morseovku, braňte G!
Ruku na srdce: když Musk koupil Twitter, aby ho lidstvu přejmenoval na X, čekali jste snad, že tím to celé skončí? Zůstaňte s námi.