Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Pod názvem Šuplík vychází od roku 2023 jazyková a kulturní hlídka, kterou na Seznam Zprávách připravuje Jan Lipold. Protože slova jsou jen kapky deště.
Dnešní vydání Šuplíku se pohybuje v segmentu lifestylu. Protože, jak se pokusíme ukázat, Češi už v posledních letech objevili kouzlo skoro úplně všeho. Nejspíš i nechtěného.
Zájmových, nákupních a jiných činností nebo artiklů, jejichž kouzlo Češi přesto přese všechno stále neobjevili, valem ubývá. Každým dnem.
Redakce Šuplíku dospěla k závěru, že nastal čas udělat v tom trochu pořádek - a kdo, když ne my, a kdy, když ne teď? Přehledná inventura objevených kouzel je nutná. Ať už jako servis pro ty, kdo touží se k objevům toho kterého kouzla připojit, anebo jako varování těm, kdo se kozlům a kouzlům chtějí obloukem vyhnout, protože přece nemá smysl marnit čas objevováním něčeho, co už dřív objevili jiní, například Kryštof Kolumbus.
Takže pojďme na to. Zdroje: Titulky českých médií a PR zpráv. („Češi“ se tu vyskytují jako generické maskulinum, ale samozřejmě zahrnují muže i ženy, Čechy i Češky.)
Češi objevili kouzlo upcyclingu. - Češi objevili kouzlo funkčních vod s vitamíny a minerály. - Češi objevili kouzlo levád na Madeiře, domácích saun, karavaningu, bezhotovostních plateb, surfingu a flexibilních kanceláří. - Češi objevili kouzlo závěti. - Češi objevili kouzlo větrných elektráren, jídla s donáškou, svátků v cizině, piva v plechovce, zimního Polska, sdílené ekonomiky a pokeru. - Češi objevili kouzlo svěřenských fondů.
Formulka „Češi objevili kouzlo“ tu neoznačuje nic menšího než trend. Obvykle se myslí, že žhavý. V tom případě je možná ještě vhodnější použít přítomný čas. Ten čtenáři lépe znázorní, že nejde o něco už zástupy jiných objevitelů objeveného, což si může někdo (chybně) vykládat jako záležitost, která je svým způsobem passé.
Ale když se řekne, že Češi kouzlo něčeho objevují, vyznívá to naléhavěji a jako výzva: tady se něco děje a rozhodně je pořád co objevovat, přidejte se (dokud je čas a neobjeví to každý). „Objevte kouzlo toho a toho…“ - ale to už je spíš jazyk televizní reklamy, dejme tomu na kosmetiku.
A proto čteme: Češi objevují kouzlo odložených a rozložených plateb. - Češi objevují kouzlo prémiových destilátů. - Češi objevují kouzlo prémiových sýrů, lovecké turistiky, pohanských rituálů, solárních svítidel, mentoringu a Albánie. - Češi objevují kouzlo minimalismu a kouzlo lososa.
Slabinou přítomného času je archiv, protože když se na internetech nějaký takový titulek vynoří později, často působí ne jako horký objev, ale jako stará vesta, anebo zpráva o trendu, který mezitím dost vychladl. Kupříkladu: Češi objevují kouzlo platebních karet (2008). - Češi objevují kouzlo cashbacku (2010). - My k vám, vy k nám. Češi objevují kouzlo výměnné dovolené (2012). - Češi objevují kouzlo legálního sledování filmů na internetu, na trhu se objeví další hráč (2016). No tak to tedy dobrý den!
Analýza redakce Šuplíku bohužel nedokázala stanovit přesné stadium, ve kterém objevování kouzla přechází v propadání kouzlu, čili v kontrolovanou náruživost. Češi kouzlo jídla s donáškou nejen objevili, ale také mu propadli, a ve kterém okamžiku se tak stalo, nevíme.
A kromě toho: Češi propadli kouzlu bylinek v kuchyni. - Češi propadli kouzlu amerických koblih. - Češi propadli kouzlu pronájmu aut. - Češi propadli kouzlu aquaparku s nejzvláštnějším tobogánem na světě. Až uvidíte, nepochopíte. - Češi propadli kouzlu mini skleníků.
Varování: Propadání kouzlům je nekonečné dobrodružství s nepředvídatelnými důsledky (viz americké koblihy apod.). Opatrujte se, milí čtenáři!
Připomeňte si starší vydání Šuplíků:
- Zábavné pořady mají tuhý kořínek. Dokonce jim tak říká i zákon o České televizi!
- Všechny ty „h. k., zelí“ a „b. k., zelí“ nám připadají roztomilé a máme podezření, že na hotelovkách se technologie zkratek pořád úspěšně vyučuje.
- Stručné dějiny spropitného: Bere, kdo může.
- Neměli bychom být shovívavější k těm, kdo si pletou skrupule a „skurpule“? Místo toho, abychom je za to „perzekuovali“? Nejsou skurpule hezčí? Nejsou to náhodou brusle, které vynalezl Jára Cimrman?