Článek
Glosu si také můžete poslechnout v audioverzi.
Čtete ukázku z newsletteru Šťastný oběžník, ve kterém každé úterý Jindřich Šídlo a jeho tým přinášejí glosy o aktuálním politickém dění, tipy na zajímavé čtení a postřehy ze zákulisí Šťastného pondělí. Pokud vás ukázka zaujme, přihlaste se k odběru plné verze newsletteru.
Vlastně jsou mimořádně nudné a banální, přesto zas a znovu dokážou vzbudit mimořádnou pozornost. Minulý týden se KSČM dokázala probojovat na „první strany“, respektive do veřejného prostoru vůbec, když zveřejnila své „programové cíle“, mezi nimiž nechybí vystoupení z NATO.
Jednou z mála, kdo správně pochopil, jak takové situace využít, byla europoslankyně STAN Danuše Nerudová, která je nazvala „pátou kolonou a vlastizrádci“ a velkolepě poslala „do pr*ele“, a zajistila si tak rovněž titulky na zpravodajských serverech a aplaus na sociálních sítích.
Ale nemusíme snad předstírat překvapení, že by nás komunisti chtěli vyvést z NATO, že ne? Nebo existuje někdo, kdo by čekal něco jiného u strany, která je proti našemu členství v Alianci celých 25 let a jejíž představa bezpečnosti spočívá v pozvání okupantů do vlastní země a dlouhodobé kolaboraci s nimi? Nejspíš ne, že.
Stačí se podívat do libovolného vyhledávače a pak se jen probírat odkazy, v nichž KSČM vyzývá, žádá, prosí o odchod z „válečnického paktu“, jak tomu říkají.
Třeba v roce 2016 dokonce žádali o vypsání referenda a asi vás nepřekvapí, kdo jediný je v tomhle nápadu podpořil. Byl to samozřejmě vrchní rozesírač těch časů a bohužel také prezident Miloš Zeman, který sice samozřejmě tvrdil, že by hlasoval proti vystoupení, ovšem o to zas tak nešlo. Cílem bylo zas a znova vnášet do společnosti jakýkoliv konflikt.
Komunisty ani Zemana nebral naštěstí v tomhle bodě nikdo vážně, stejně jako v roce 2021 při jejich protestech proti vyřazení Rosatomu z tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany. Což s jejich voláním po referendu o odchodu z NATO tak nějak souvisí.
Komunisti to ale nevzdali a dokonce ještě před volbami 2021 jejich tehdejší předseda Vojtěch Filip sebevědomě prohlašoval: „Vstupovat do vlády bychom pravděpodobně mohli jenom v případě, že by vláda odsouhlasila obecné referendum o vystoupení z EU a z NATO.“ Tak Filip pravil 2. října 2021, přesně týden před tím, než komunisté poprvé ve své historii vypadli z Parlamentu.
A to mohla být hezká tečka za celým tímhle příběhem. Jenže teď to vypadá, že se Kateřině Konečné může podařit vrátit její stranu ukrytou pod název Stačilo! znovu do Sněmovny. A tradičně před volbami nám, respektive svým voličům, komunisti znovu připomínají své sny. Vzhledem k tomu, že si už v praxi dostatečně potvrdili, že to nejspíš nevyjde, zbývá otázka, proč to zas a znova dělají.
Jedna odpověď je prostá: Říkají to, co chtějí slyšet zbytky jejich voličů.
Ta druhá je dokonce optimistická. Komunisti už dopředu dávají najevo, že v žádném případě nikdy nehodlají vstoupit do jakékoliv vlády, protože žádná svéprávná vláda včetně těch v čele s ANO nebude ve své sestavě trpět stranu ochotnou spáchat vlastizradu.
Mimochodem, už si názor komunistů přečetla nová předsedkyně sociální demokracie Jana Maláčová, která tvrdí, že je pro ni členství v NATO nepřekročitelná červená linie? A co tomu říká? Ještě pořád chce s Kateřinou Konečnou vytvářet „jednotnou levicovou“ kandidátku?
Kateřina Konečná se od svých tesilových předchůdců liší v mnoha věcech. Pobyt v kapitalistické cizině a tamní lákavé pozlátko jí poněkud proměnil životní styl a priority, nicméně v jedné věci je na tom stejně jako Miroslav Grebeníček či Vojtěch Filip: Ví, že stojí v čele strany, která ve skutečnosti vládnout vůbec nechce. Která je sice ochotná vykšeftovat pár svých hlasů, třeba i podržet nějakou vládu, jako třeba tu druhou Babišovu v letech 2018–2021, ale nést za něco opravdu odpovědnost, to zase ne.
Radši ještě jedno volební období, díky za každé nové ráno. A čím častěji Kateřina Konečná do voleb zopakuje, jak hodlá vystupovat z NATO a dělat radost Moskvě, o to možná lépe. Na solidní životní standard pro pár komunistů a Ondřeje Dostála to ještě stačí – na nic víc už ne.
Pokud se vám ukázka z newsletteru Šťastný oběžník líbila, přihlaste se k odběru. Každé úterý ho dostanete přímo do vašeho e-mailu spolu s odkazy na aktuální epizody Šťastného pondělí a Šťastného podcastu.