Hlavní obsah

Spikla se proti vám policie? Volejte Rakušana, číslo předá náměstek

Radek Kedroň
Vedoucí investigativního oddělení
Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Dotaz od ministra má velkou váhu. Rakušan na GIBS dosud volal všehovšudy jen dvakrát.

Jen jsme se začali ptát a Radan Večerka se vzdal členství ve STAN. Křeslo náměstka na Ministerstvu zemědělství se mu ale opustit nechce. Kauza, kterou otevřel Janek Kroupa, přitom ohrožuje i ministra vnitra Víta Rakušana.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Čtete ukázku z newsletteru Kauzy Seznam Zpráv, ve kterém každý týden reportéři z našeho investigativního týmu shrnují podrobnosti a zákulisí nových kauz z vysoké politiky i byznysu. Pokud vás newsletter zaujme, přihlaste se k odběru!

Zdálo se, že Radan Večerka má slušně kariérně našlápnuto. Byl předsedou dozorčí rady hnutí STAN, členem krajského výboru a letos v lednu se stal náměstkem na Ministerstvu zemědělství. Dohnaly jej ale obchody s politickým vlivem. Jihočeskému podnikateli Jiřímu Jeníčkovi, aktuálně stíhanému za podvod, nabídl pomoc od stranického kolegy – ministra vnitra Víta Rakušana.

Podnikateli předal číslo ministrova mobilního telefonu a ten se s ním ochotně setkal. A nejen to. Když si Vít Rakušan podnikatele, který měl pocit, že se proti němu místní policie spikla, vyslechl, neváhal a zavolal šéfovi Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Dnes se snaží Rakušan věc zlehčovat: Vždyť se přece jen přeptal.

„Nedotazoval jsem se na konkrétní kauzu. Dotyčný sám zmínil, že se na GIBS obrátil. Chtěl jsem si to ověřit, protože pokud by byla pravda, co mi řekl, jednalo by se o závažný problém na straně policie. Z GIBS jsem bez bližších detailů dostal informaci, že takový podnět dostali, prošetřili a odložili. Tím pro mě věc skončila,“ protiřečil si ministr, už když vysvětloval, jak se neptal na konkrétní kauzu, ale jen si ji „ověřoval“.

Jenže dotaz od ministra – a toho si musí být moc dobře vědom i Rakušan – má jinou váhu. On jimi ostatně šetří. Jak jsme ověřili, na inspekci dosud volal všehovšudy jen dvakrát.

Tady se dostáváme k dalšímu minovému poli, na němž ministr dobrovolně tančil kozáčka. Policejní inspekce, dnes GIBS, se vyňala z působnosti Ministerstva vnitra právě proto, aby byla nezávislá. Aby neskákala, jak si ministr zamane, a nelikvidovala nepohodlné policisty. Rakušan přesto neváhá a volá.

Jediné, co jsme plně nerozkryli, je otázka, proč zrovna tomuto případu věnuje tolik péče. Opravdu s podobnou vervou řeší každé podezření, které před něj předestře jakýkoliv občan?

O tom by se dalo s úspěchem pochybovat. Pro představu: V roce 2023 (novější čísla nejsou k dispozici) ukončila GIBS trestní řízení u 380 trestních spisů, z toho 264 případů bylo ukončeno v prověřování, tedy obdobně jako v případě jihočeského podnikatele. A jak jsme si už řekli, Rakušan volal jen dvakrát.

Rakušana ale do „kauzy“ umotal náměstek Večerka. To on předal číslo, to on se vydal na výzvědy k senátorovi Václavu Láskovi, který se se zmiňovaným podnikatelem také potýkal. A koneckonců to on v rozhovoru s Jankem přiznal, že chtěl, aby ministr na inspekci zatlačil. On tomu říká „dotaz seshora“.

Ministrovu reputaci tak ohrožuje muž, který ví, jak to chodí. Anebo to minimálně nemá problém předstírat. Při interview měl například neodbytné nutkání představit své byznysové zkušenosti. Podle všeho nezamýšleně z něj ale padaly historky, které by jej spíš měly rovnou diskvalifikovat z většiny vysokých funkcí ve státní správě.

Do publikovaného textu jsme je nevložili, protože nesouvisí se zkoumanou věcí. Vypovídající hodnotu – především o náměstkovi Večerkovi – jim ale nelze upřít.

„Já jsem podnikal od roku 90, v karlovarském prostředí. Podnikal jsem mezi dvěma kluby mafie. Zažil jsem tam takové věci, že jsem z toho pak vycouval. Prodal jsem tam barák, kdy zlí jazykové tvrdí, že jsem ho prodal následně Putinovu fondu, ale to nedokážou vyvrátit ani potvrdit. To jsem se dozvěděl až rok po prodeji,“ vyprávěl Večerka sám na záznam. „Zažil jsem situace, kdy za vámi přijdou Čečenci, položí vám na stůl kufr s milionem dolarů s tím, že já to tady kupuji a kolik takových ještě chcete?“

A když se jej kolega Kroupa zeptal, zda to ohlásil policii, prohlásil: „To jsem hlavně oznámil hlavám mafie. A samozřejmě jsem o tom podal zprávu BIS, ta mne vytěžovala.“ Kdo ho bude vytěžovat po jeho šlamastyce s podnikatelem Jeníčkem, nevíme.

Jeden nápad by tu ale byl. Máte pocit, že policie na vás hraje levou? Volejte ministra vnitra, on se vám přeptá na inspekci. Číslo vám jistě ochotně předá a vše potřebné domluví náměstek Večerka. Jeho kancelář najdete na Těšnově 65/17, Praha 1.

Co jsme také napsali

Rehabilitace na dráze. Někdejší dlouholetý manažer Správy železnic Luděk Eichler, který byl v roce 2023 pravomocně odsouzen za porušení povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti, docílil faktické rehabilitace. Kolega Jirka Pšenička zjistil, že manažer, který podle soudu způsobil Správě železnic škodu 1,67 milionu, se teď ve stejné státní organizaci vrátil do řídicí funkce.

Přílet Kafky. Holubi a dobří rodáci se vrací, jak známo. Vrátil se i bývalý soudce Roman Kafka. Ten ovšem nedobrovolně. Z Chorvatska jej ve čtvrtek přivezla policie. Je obviněn z podvodu se škodou přes 12 milionů korun, hrozí mu až deset let vězení. Nakonec skončil ve vazbě. Podle soudu by mohl prchnout nebo ovlivnit dosud nevyslechnuté svědky.

Od exsoudce k České justici. Kafka v tom není sám. Bývalý soudce Kamil Kydalka si podle policie stáhl z počítačového systému rozsudek v kauze Čapího hnízda. A pak jej vynesl vlivovému serveru Česká justice. Teď za to čelí obvinění.

I IKEM patří k soudu. Soud definitivně rozhodl, že nebylo nezákonné, když případ údajného vydírání v IKEM vyšetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů, nikoliv „běžná“ policie.

Manipulovaná, nebo manipulující prokurátorka? Vyšetřování kolegyně Kristiny Cirokové kvůli jejím článkům o nebezpečí sekt definitivně skončilo. V redakci jsme si oddechli. Děsivé je, že žilinská prokurátorka Lucia Pavlaninová, jež vyšetřování i výslechy vedla, je stále ve službě a může si došlápnout na další lidi, kteří na rozdíl od ní nevěří, že média kódují lidem mysl. To není žádná nadsázka. Pavlaninová opravdu „věří v existenci manipulátorů mysli“. Napsala to slovenská generální prokuratura v oficiálním usnesení.

Tři roky poté. Máme tu další přiznání. Jeden z aktérů korupčního podezření na Ministerstvu zemědělství se po třech letech přiznal a chce za to mírný trest. Druhý stíhaný – úředník, který podle policie vzal úplatek na zakázku za 25 milionů – tvrdí, že je to vylhané.

Vyloupená schránka. Úředníci z pražského magistrátu se vlomili do e-mailu opozičního zastupitele a radního z Prahy 7 Pavla Zelenky (Praha Sobě). Hledali jeho komunikaci s reportérkou Seznam Zpráv. Pak na politika podal magistrát, vedený dnes už bývalým ředitelem Martinem Kubelkou, trestní oznámení.

Smetiště na periferii. Vedení Šluknova se i přes protesty obyvatel rozhodlo, že se do města bude svážet odpad i z okolních obcí. Okolnosti sporného kroku odkrývá v pořadu Ve stínu reportér Jiří Kubík.

Pokud vás týdenní report toho nejdůležitějšího z naší investigativní dílny zaujal, určitě se přihlaste k odběru a newsletter také doporučte svým známým. Příští neděli se na vás opět těšíme u dalšího vydání!

Doporučované