Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Čtete ukázku z newsletteru Kauzy Seznam Zpráv, ve kterém každý týden reportéři z našeho investigativního týmu shrnují podrobnosti a zákulisí nových kauz z vysoké politiky i byznysu. Pokud vás newsletter zaujme, přihlaste se k odběru!
Už přes měsíc náš investigativní tým ohledává dění na Mariánském náměstí v Praze, kde Kubelkův úřad sídlí, a každá nová indicie nás žene do bažiny výmluv a zástěrek.
Nejprve kolegové Kristina Ciroková a Vojtěch Blažek popsali, že Kubelka dal parkovací povolení zdarma pro auto své ženy a také pro vozy vlastněné firmami příbuzných náměstkyně primátora Alexandry Udženije (ODS).
I když úředník i politička tvrdili, že parkování zdarma po celé Praze potřebují kvůli tomu, že nikdy nevědí, kdy je povolají na krizový štáb, nejen opoziční politici měli jasno – jde o projev čistokrevného papalášství. To byl ale teprve začátek. Na VIP soupisce byly další poznávací značky.
Složitě jsme se dopracovali k tomu, že několik aut z utajovaného seznamu patří Poslanecké sněmovně. A místo jasných odpovědí se nám opět dostávalo jen kličkování a uhýbavých reakcí.
Poté, co kolegové z Českého rozhlasu zjistili, že Kubelka dal své asistentce mimořádné odměny ve výši 857 000 korun a k tomu jí nádavkem zařídil městský byt, vyžádali jsme si přehled všech odměn.
I tentokrát vyšly najevo zajímavé částky. Ještě zajímavější však bylo jejich odůvodnění. Kubelka rozdával prémie za „český jazyk v praxi“, „jednání s náročným klientem“ nebo za přípravu podkladů na „kongres ODS“. Jak poznamenala jedna z vtipných čtenářek, mimořádné odměny se na magistrátu rozdávaly snad i za obyčejný pozdrav.
Naše nejnovější pátrání ovšem posouvá magistrátní malé domů významově dál. Už nelze mluvit jen o papalášství, v jehož rámci Kubelka a spol. zařídili bezplatné metropolitní parkování pro celou rodinu.
Nejnověji jsme zjistili, že na seznamu VIP parkovaček je i hybridní vůz značky Land Rover, který patří firmě podnikatele Michala Erbena. To je jméno, které pro znalce pražského politického zákulisí není neznámé.
Jeho společnost JE Group dostává zakázky právě od Prahy. V posledních letech uzavřela – alespoň dle dat projektu Hlídač státu – s magistrátem smlouvy v hodnotě 58 milionů. Najednou už nesledujeme zneužívání veřejných statků pro osobní prospěch, ale blížíme se minimálně k definici klientelismu.
Zatím ale primátor Bohuslav Svoboda (ODS) hraje divadlo, či chcete-li hru na zdrženou. V polovině týdne učinil krok, který se mylně interpretoval jako Kubelkův konec. Poslal dopis na Ministerstvo vnitra, které musí – zjednodušeně řečeno – s odvoláním magistrátního šéfa souhlasit.
Ve skutečnosti je to ale dotaz na metodický postup. Samotné zdůvodnění má tři krátké řádky, jež samy o sobě těžko mohou posloužit jako podklad pro odvolání.
Pro přesnost si je dovolím ocitovat komplet:
„- nevyvážené udělování odměn v rámci Magistrátu hlavního města Prahy,
- porušení GDPR v rámci průběhu rozpravy na zastupitelstvu,
- problémy v systému parkovacích oprávnění v podmínkách zón placeného stání.“
Je proto možné očekávat zdlouhavý listinný ping-pong mezi magistrátem a vnitrem, který dle mého vyústí zadáním auditu. A pak se bude opět čekat – na jeho výsledek.
Nelze si nevšimnout, že když je zapotřebí, tak magistrátní osádka umí nasadit i onačejší rychlost. Třeba když podávala trestní oznámení na zastupitele, který papalášské parkování vynesl na světlo světa. To bylo udání sepsáno v podstatě obratem. A obratem se pustila do akce i pražská policie, jež před čtrnácti dny nakráčela k zastupiteli do kanceláře a vyžádala si jeho komunikaci s novináři.
Měl bych proto návrh: Nechtěl by se nějaký agilní policista protentokrát pověnovat i podstatě případu?
Bezplatné celoroční parkování v Praze lze totiž vyčíslit. Stojí něco přes 300 000 korun ročně. A navzdory mlze, kterou potrefení kolem skandálu šíří, lze mít už nyní „důvodné podezření“, že jej někdo nejspíš využíval neoprávněně.
Co jsme také zjistili
Druhá omluva. Nekonečný příběh o nepoučitelném exprezidentovi má další kapitolu: Miloš Zeman se musí do sedmi dnů omluvit svému bývalému poradci z Úřadu vlády Zdeňku Šarapatkovi. Už podruhé. Navíc mu musí zaplatit finanční satisfakci 50 tisíc korun.
Nízká zlodějina. Pozorný čtenář si nejspíš vybaví reportáž z pořadu Terén Kristiny Cirokové, v němž jsme odhalili, že ředitel Dětského domova Nechanice tajně schovával i několik let staré vánoční dárky určené dětem z domova. I tenhle příběh má dohru. Soud potrestal bývalou vychovatelku nechanického domova, která si nechávala vyplácet peníze určené na doučování dětí.
Neobnova. Případ, jenž kolegyně Adéla Jelínková a Christine Havranová popsaly v podcastové sérii Slopné: Kdo je vrah?, se nedočká obnovy. Proč Maroš Straňák a David Šimon zůstanou dál ve vězení, si přečtěte ve středeční zprávě.
Zablokované toky. Policie obstavila majetek za desítky milionů v kauze, v níž lidem zmizely miliardy. Zkoumá i to, zda se na tom nepodílela kampelička, jejímiž členy byli prominenti ODS včetně premiéra Fialy. Jen připomenu, že na pochybné toky peněz upozornily Seznam Zprávy.
Spor o 11 cm. Jiří Kubík se svým pořadem Ve stínu opět vyrazil do regionů. Přivezl bizarní případ sousedského sporu, v němž jde všehovšudy o 11 centimetrů. Garáži, o níž v tahanici jde, vážně hrozí, že půjde k zemi.
Pokud vás týdenní report toho nejdůležitějšího z naší investigativní dílny zaujal, určitě se přihlaste k odběru a newsletter také doporučte svým známým. Příští pátek se na vás opět těšíme u dalšího vydání!