Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Redakce Seznam Zpráv vybrala do Fóra čtenářů zajímavé názory z diskuze u článku o tom, jaké mají ve Švédsku zkušenosti po čtyřiceti letech sběru použitých nápojových obalů. „Mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že ve Švédsku to funguje skvěle,“ píše například Josef Milt.
Přečtěte si původní článek
Jarda Pavlík: Mě by zajímalo, proč se kolem těch záloh dělá takový humbuk. V Německu to funguje, v Chorvatsku jakbysmet, Švédsko s tím nemá problém a mnoho dalších zemí také, jen u nás nejde nic. Může mi někdo vysvětlit, proč to tak je? To jsme opravdu tak omezený národ?
- Venuše Řeřuchová (reaguje): Já myslím, že první problém bude s tím automatem. Každá prodejna na to nebude mít místo a jinde mi to nevezmou nebo budu jezdit do marketu. Asi autobusem s pytlem prázdných lahví.
Aleš Procháska: I příliš mnoho recyklace může být na závadu. Typicky u těch flašek, kdy se kvůli pár gramům znečištěného, částečně degradovaného plastu vozí „vzduch“ a spotřebuje se na to víc ropy, než kolik se ušetří recyklací. Víc rozvahy a méně ideologie by to chtělo.
Jindra Pochop: Myslím si, že u většiny lidí by nebyl problém vracení, ale spíše se obávají, že to bude další důvod pro zdražení. 🙁
- Vladimir Muller (reaguje): Samozřejmě že ano. Jednak poklesne spotřeba (a to je vždy důvod ke zdražení), jednak to bude znamenat docela velké investice v maloobchodě a kdo je asi tak zaplatí?
Virc František: Švédové mají pro výkup asi jiné podmínky než my. V každé sebemenší vesnici je obchod s výkupním automatem. U nás je mnoho vesnic, kde není ani malý obchod. Záleží, jaké jsou dané podmínky.
Milan Halamka: To jsme my Češi. Protestujeme vždy a proti všemu. Nechceme zálohový systém, nechceme VRT, nechceme větrníky, nechceme uhelky a přitom je chceme, jsme proti elektroautům (dokonce jsme schopni kvůli odporu k nim založit i novou stranu), nechceme okruhy, chceme dálnice, ale ne okolo nás, nechceme nepořádek v přírodě a přitom ho tam děláme… I kdyby to všude okolo fungovalo, tak u nás ne, my jsme proti, prostě Čechy Čechům.
- Jaroslav Vinický (reaguje): Jedná se jen o zajištění monopolu a výdělku… Zálohu proplatí pouze market, kde nakoupím. A nebo musím darovat na charitu. Jo, tomu říkám marketing plán. A kde končí ty vybrané pet láhve? Lodí se odvezou do Indie, Barmy, Číny nebo Vietnamu a odtud putují v řekách do oceánů. To jsou fakta.
Fórum čtenářů
Redakce Seznam Zpráv vybírá nejzajímavější příspěvky z diskuze čtenářů (některé mohou být redakčně kráceny). Zajímají nás vaše názory na aktuální témata a vážíme si diskutérů, kteří debatují slušně, k věci a dodržují kodex diskuzí SZ.
Své postřehy k tématu můžete redakci Seznam Zpráv také psát na e-mail forumctenaru@sz.cz.
Antonín Klempa: Dokonce i Maďaři mají v každém obchodě automaty na výkup PET lahví a plechovek od nápojů. Kus á 50 forintů. A tuto sumu vám automat připíše na účet-platební kartu, nebo vytiskne kupon pro pokladnu v obchodě. To jen u nás je všechno problém a opozice bude svolávat demonstrace!
Přemysl Kyselák: Ano, takže my budeme vozit v autě nebo tahat v ruce vzduch a oni to pak slisují. To je opravdu stejná zhovadilost jak přidělané víčko. Apriori proti recyklaci nejsem, a myslím si, že je to povinnost každého, ale zálohy tohoto typu jsou nesmysl. Kdyby raději zavedli větší množství kontejnerů na plechovky. A očividně jde jen o lobby nápojářů, které odnese zákazník. Kdyby, když už to bude zálohováno, se daly alespoň odevzdávat zmáčklé.
Pesek Michal: Akorát takové hloupé nápady zaspaly dobu tak o 20 let. Třídění rukama je dávno přežitek, člověk to nikdy neroztřídí jako stroj, nejlepší je všechno házet do jedné popelnice a nechat to přetřídit automat, který má třikrát lepší výsledky než jakékoliv třídění do popelnic. Pomineme fakt, že u plastů recyklace moc neexistuje a reálně ta recyklace je jen naložení do kontejneru a vyklopení v Thajsku na hromadu v lese a je z toho 100% recyklace v Evropě.
Denisa Kudláčková: V tomto článku neustále vyzdvihují zálohování a skepticismus Čechů. Ovšem zálohování se týká pouze lahví a plechovek. A co ostatní suroviny – plasty, papír, bioodpad. A to v Čechách funguje výborně. Proč pořád koukat do ciziny? Stejně se ostatní odpad musí třídit. Takže se systém akorát prodraží a zkomplikuje.
Ivča Maršíková: Žila jsem v Kanadě 15 let a vše se zálohuje. Plechovky, lahve, petky i kartony od mléka a juice, na ulici je pak nikde nevidíte. Bezdomovci pravidelně sbírají a vracejí do takzvaných „dep“. Skvělý systém, nevím, na co se u nás čeká. Zákoutí jsou plná tohoto odpadu, koše stále přeplněné…